Balkabağı posasından mikropartikül kullanılarak biyoetanol üretimi
Bioethanol production from pumpkin pomace using microparticle
  1. Tez No: 884271
  2. Yazar: BURAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fosil bazlı yakıtların çevre kirliliğine yol açıyor olması ve tükenmekte oldukları göz önüne alındığında biyoetanol çevre dostu alternatif bir yakıt olarak öne çıkmaktadır. Tez çalışması kapsamında balkabağı posası, yüksek şeker içeriği ve kolay tedarik edilebilir olması sebebi ile biyoetanol üretiminde kullanım potansiyeli olan bir lignoselülozik hammadde olarak değerlendirilmiştir. S. cerevisiae, K. marxianus ve C. boidinii mayalarının SA@APES@ Mgn SiO2 mikropartikülü varlığında etanol üretimleri incelenmiş ve daha yüksek etanol üreten C. boidinii mayası seçilmiştir. Seçilen C. boidinii mayasının etanol üretimini arttırmak amacıyla farklı balkabağı konsantrasyonları (50, 100, 200 g/L), mikropartikül konsantrasyonları (1.25, 2.5, 5, 10, 20 mg), fermentasyon zamanı (12, 24, 48, 72, 96 saat) ve besiyeri katkılaması ile optimize edilmiştir. En yüksek etanol konsantrasyonu, 200 g/L balkabağı ve 10 mg mikropartikül konsantrasyonunda 72 saat sonunda besiyeri katkılaması varlığında 54.35 g/L olarak bulunmuştur. Teorik etanol verimi %79.42, hacimsel etanol üretkenliği (Qp) 0.75 g/L.s, YP/S 0.406 g/g olarak elde edilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında mikropartikül eklenmesinin etanol üretimini arttırdığı gösterilmiştir. Ayrıca C. Boidinii mayasının ve balkabağı posasının etanol üretiminde kullanımının umut vaat ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the fact that fossil-based fuels cause environmental pollution and are running out, bioethanol stands out as an environmentally friendly alternative fuel. In this thesis study, pumpkin pomace was evaluated as a lignocellulosic raw material with potential for use in bioethanol production due to its high sugar content and easy availability. The ethanol production of S. cerevisiae, K. marxianus and C. boidinii yeasts in the presence of SA@APES@ Mgn SiO2 microparticles was investigated and C. boidinii yeast, which produces higher ethanol, was selected. In order to increase the ethanol production of the selected C. boidinii yeast, different pumpkin concentrations (50, 100, 200 g/L), microparticle concentrations (1.25, 2.5, 5, 10, 20 mg), fermentation time (12, 24, 48, 72, 96 h) and medium supplementation were optimized. The highest ethanol concentration was 54.35 g/L at a concentration of 200 g/L pumpkin and 10 mg microparticles after 72 h in the presence of medium supplementation. The theoretical ethanol yield was 79.42%, volumetric ethanol productivity (Qp) was 0.75 g/L.s and YP/S was 0.406 g/g. This thesis study has shown that the addition of microparticles increased ethanol production. It was also shown that the use of C. Boidinii yeast and pumpkin pomace in ethanol production is promising.