Pirinç üretim ve pazarlama yapısının analizi: Batı Kamerun bölgesi Noun Havzası örneği
Analysis of rice production and marketing structure: The case of Noun Basin, Western Cameroon region
- Tez No: 884276
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pirinç, Kamerun'un kırsal ve kentsel nüfusu için temel gıda maddelerinden olup, buğday ve mısırdan sonra en çok tüketilen gıdadır. Ancak, üretim ve pazarlama aşamalarında birçok zorlukla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, Batı Kamerun Bölgesi Noun Havzası'nda pirinç üretim ve pazarlama yapısının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; üreticilerin ve tüccarların sosyo-ekonomik özellikleri, pirinç üretim yapısı ve maliyeti, pazarlama kanalları ve pazarlama marjları belirlenmiştir. Çalışmada 100 üretici ve 30 tüccar ile anket yapılmıştır. Veri işlemede SPSS programı kullanılmış olup tanımlayıcı analiz, SWOT analizi, maliyet analizi ve pazarlama marjlarının hesaplanması yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; üretici ve tüccar nüfusu yaşlanmaktadır. Cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi gibi sosyal faktörlerin üretim ve pazarlama üzerinde etkisinin olmadığı saptanmıştır. Bunun yanında, aile ve işletme büyüklüğü ile yüksek tarımsal girdi fiyatları gibi faktörlerin üretim ve pazarlamayı etkilediği ortaya konulmuştur. Araştırma havzasında pirinç pazarlaması kısa, orta ve uzun (üreticilerin çoğunun tercihi) olmak üzere 3 farklı kanaldan oluşmaktadır. Üreticilerin karşılaştığı zorluklar arasında yetersiz sulama altyapısı, modern tarım ekipmanlarının eksikliği ve finansman eksikliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rice is currently one of the staple foods for both rural and urban populations in Cameroon, being the most consumed after wheat and maize. However, its production and marketing face numerous challenges. This study aims to analyze the structure of rice production and marketing in the Western region, specifically in the Noun basin. This involves identifying the socio-economic characteristics of producers and traders, determining the structure and cost of rice production, characterizing the marketing channels, and ultimately determining the marketing structure, channels, margins, and actors.To ensure objective results, approximately 100 producers and 30 traders were surveyed, and data processing was conducted using SPSS. This tool enabled us to perform descriptive analyses, SWOT analysis, fixed and variable cost analyses, and marketing margin analyses. The study reveals that the population of producers and traders is aging, and social factors such as gender, marital status, and education level have no impact on production and marketing. However, factors such as family and business size and high agricultural input prices do influence production and marketing. Rice marketing in this part of the country consists of three channels: short, medium, and long (the most used by producers to sell their products). The challenges faced by producers include poor or inadequate irrigation infrastructure, lack of modern agricultural equipment, and insufficient financial resources.