Yüksek ranka sahip eliptik eğrilerin araştırılması
Searching elliptic curve of high ranks
- Tez No: 884305
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ALTINIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek ranka sahip eliptik eğrilerin ranklarını araştırmak için Mestré tarafından geliştirilen yöntemler incelenmiştir. Çalışmada öncelikle eliptik eğriler, ranklar ve Magma programı hakkında temel bilgiler verilmiştir. Mestré'nin yöntemlerine dayalı bir kod, Magma Hesaplamalı Cebir Sistemi kullanılarak geliştirilmiştir. Oluşturulan kod ile elde edilen bazı eliptik eğriler sunulmuştur ve bu eğrilerin rankları Magma kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the methods developed by Mestré to investigate the ranks of elliptic curves of high rank. First, some basic information about elliptic curves, ranks and the Magma program is given. A code based on Mestré's methods has been developed using the Magma computational algebra system. Some elliptic curves obtained with the generated code are presented and ranks of the curves are calculated by using Magma.