Depresif belirtiler, kaygı düzeyi ve duygu düzenleme güçlükleri ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship among depressive symptoms, anxiety level, emotion regulation difficulties and attachment styles
  1. Tez No: 884372
  2. Yazar: GİZEM TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada depresif belirtiler, kaygı düzeyi, duygu düzenleme güçlükleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde öğrenim gören toplam 419 lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplamak amacıyla katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği (DDGÖ), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermesi sebebiyle parametik testler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın araştırma sorularını incelemek ve hipotezlerini test etmek amacıyla Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü ANOVA testi ve yordayıcılık düzeyini de test etmek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda duygu düzenleme güçlüklerinin güvenli, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanmayı yordadığı, Beck Depresyon Envanterinin kayıtsız ve güvenli bağlanmayı yordadığı ve Beck Anksiyete Ölçeğinin kayıtsız bağlanma stilini yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bağlanma stillerinden güvenli ve kayıtsız bağlanma stillerinin cinsiyet değişkeni açısından ve kayıtsız bağlanma stilinin psikiyatrik tanı alma durumu açısından farklılaştığı, bulunduğu fakültedeki sınıfı, anne-baba eğitim durumu, algılanan sosyoekonomik düzeyi değişkenleri açısından bir farklılaşma gözlemlenmediği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships among depressive symptoms, anxiety level, emotion regulation difficulties and attachment styles. The sample of the study consists of a total of 419 undergraduate students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University. In order to collect data within the scope of the study, the Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Relationship Scales Questionnaire (RSQ), Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were administered to the participants. The data obtained were analyzed using SPSS 27.0 program. Since the data obtained showed a normal distribution, analyses were carried out using parametic tests. In order to examine the research questions of the study and test the hypotheses, Pearson Correlation analysis, independent samples t test, one-way ANOVA test and Multiple Linear Regression Analysis were performed to test the predictive level. In line with the information obtained as a result of the analyses, it was found that Emotion Regulation Difficulties predict secure, fearful, preoccupied and dismissing attachment style, Beck Depression Inventory predicts dismissing and secure attachment style, and Beck Anxiety Inventory predicts only dismissing attachment style. It has been concluded that secure and dismissing attachment styles differ by gender, and dismissing attachment styles differ by psychiatric diagnosis, but no difference is observed in terms of faculty class, parents' educational status, and perceived socioeconomic level variables.