Türkiye'de kayıt dışı istihdamla mücadele yöntemleri ve bu yöntemlerin etkinliği
  1. Tez No: 884431
  2. Yazar: ONUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kayıt dışı istihdam, başta gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin çözüm bulmaya çalıştığı bir problem haline gelmiştir. Kayıt dışı istihdama neden olan faktörler ülkelerin kendi dinamiklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple çözümlerde her ülkenin sosyo-kültürel yapısına ve ekonomik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kayıt dışı istihdamın ülke ekonomilerine istihdam, gelir ve rekabet katkısı gibi olumlu etkileri varken vergi gelirlerinin azalması, haksız rekabet, ekonomik verilerin tespitinde güçlük ve çalışma veriminin azalması gibi olumsuz etkileri de vardır. Türkiye'de kayıt dışı istihdam özellikle son 50 yıldır sorun olarak gündeme gelmeye başlamış olup kayıt dışılığa sebep olan etkenlerin neler olduğu ve bu etkenlere nasıl çözümler üretilebileceği tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı kayıt dışı istihdama neden olan etkenler irdelenerek makul çözüm önerileri sunmaktadır. Kayıt dışı istihdamın tespitinin zor olması ve kayıt dışılığa neden olan faktörlerin çeşitliliği kayıt dışı istihdamla mücadele yöntemlerinin de çeşitli olması ve bu yöntemlerin birbiri ile koordinasyonlu şekilde çalışması gerektiğini göstermektedir. Kayıt dışı istihdamla yalnızca idari alınan tedbirler ile mücadele edilmemeli topluma sosyal güvenlik bilinci aşılanmalı ve kayıt dışı çalışma veya çalıştırmanın işçi, işveren ve devlet açısından etkileri iyi anlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Informal employment has become a problem that all countries, mainly undeveloped and developing countries, are trying to find solutions to. The factors that cause informal employment vary according to the dynamics of each country. For this reason, solutions vary according to the economic situation of each country. While informal employment has positive effects, such as employment, income, and competitive contribution to national economies, it also has adverse effects, such as decreased tax revenues, unfair competition, difficulty determining economic data, and reduced working efficiency. In Turkey, unregistered employment has been on the agenda as a problem, especially in the last 50 years, and the factors that cause unregistered employment and how to find solutions to these factors have started to be discussed. This study aims to examine the factors that cause unregistered employment and offer reasonable solutions. The difficulty in detecting unregistered employment and the diversity of the factors that cause unregistered employment show that combating unregistered employment should also be diverse and that these methods should work in coordinator. Unregistered employment should not be combated only with administrative measures; social security awareness should be instilled in society, and the effects of unregistered work or employment in terms of workers, employers, and the state should be well explained.