Erken çocukluk döneminde etkinlik temelli uygulamalarla finansal becerilerin geliştirilmesi
Developing financial skills in early childhood through activity based practices
- Tez No: 884436
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZLEM YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, 5-6 yaş grubu çocuklarına yönelik hazırlanan etkinlik temelli uygulamaların çocukların finansal becerilerini geliştirme düzeyleri üzerindeki etkisini inceleyerek, finansal beceri eğitimine erken yaşlarda başlanmasının önemini vurgulamayı ve gelecekteki araştırmalara temel oluşturmayı amaçlamaktadır. Karma araştırma modeline dayalı olarak tasarlanan bu çalışma, deneysel araştırma çeşitlerinden tek gruplu ön test- son test yarı deneysel araştırma yöntemine uygun olarak düzenlenmiştir. Bolu ili Merkez ilçesinde yer alan bir okul öncesi kurumunda eğitim gören 5-6 yaş grubundaki 15 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan finansal beceri testi çocuklara ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca velilerden uygulamanın etkililiğine yönelik görüş almak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Finansal beceri testinden elde edilen veriler Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, 5-6 yaş çocuklarına ait Okul Öncesi Çocuklara Yönelik Finansal Beceri testi öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer bir deyişle 5-6 yaş grubu çocuklarına yönelik hazırlanan etkinlik temelli uygulamaların çocukların finansal beceri düzeyleri üzerindeki olumlu bir etkisi söz konusudur. Velilerden elde edilmiş olan veriler de uygulanan etkinlik temelli uygulamaların çocuklarda finansal beceriler içerisinde yer alan para, üretim-tüketim, az-çok, istek-ihtiyaç, harcama, borç, para, harçlık ve tasarruf (birikim) konusunda davranış ve tutum değişimlerine pozitif yönde katkı sağladığını göstermiştir. Ulaşılan sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmış, erken dönemde finansal eğitim ile ilgili çıkarımlarda bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Erken Çocuklukta Finansal Beceriler Eğitimi, Erken Çocukluk Eğitimi, Etkinlik Temelli Uygulamalar
Özet (Çeviri)
This study aims to emphasize the importance of starting financial skills education at an early age and to provide a basis for future research by examining the effect of activity-based practices prepared for 5-6 year old children on children's financial skills development levels. This study, which was designed based on the mixed research model, was organized in accordance with the one-group pretest-posttest quasi-experimental research method. The study group consisted of 15 children in the 5-6 age group studying in a preschool institution in the central district of Bolu province. The financial skills test prepared by the researcher was applied to the children as a pre-test and post-test. In addition, a semi-structured interview form was used to obtain opinions from parents about the effectiveness of the application. The data obtained from the financial skills test were analyzed using the Wilcoxon Signed Rank Test. As a result of the analysis, a significant difference was found between the pretest and posttest scores of the Financial Skills Test for Preschool Children for 5-6 year old children. In other words, there is a positive effect of activity-based practices prepared for 5-6 year old children on children's financial skills levels. The data obtained from the parents also showed that the activity-based interventions contributed positively to the behavioral and attitudinal changes in children about money, production-consumption, less-more, want-need, spending, debt, money, allowance and savings (savings), which are included in financial skills. The results were discussed in the context of the relevant literature and conclusions were drawn about early financial education. KEY WORDS: Financial Skills Education in Early Childhood, Early Childhood Education, Activity-Based Practices