Görme yetersizliğinden etkilenen bireye baston becerilerinin öğretiminde eş zamanlı ipucu ile öğretimin etkililiği
Effectiveness of teaching with simultaneous prompting in teaching cane skills to individuals with visual impairment
  1. Tez No: 884450
  2. Yazar: MELİKE ALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, görme yetersizliğinden etkilenen bireye bağımsız hareket becerilerinden, baston becerilerinden sarkaç baston tekniği ile yürüme becerisi, bastonla merdiven çıkma becerisi ve bastonla asansöre binme becerisinin kazandırılmasında eş zamanlı ipucu ile yapılan öğretiminin etkililiği araştırılmıştır. Ayrıca öğretim bittikten 7. , 14. ve 21. Gün sonra kazandığı bu baston becerilerini işlevsel hale getirip getirmediği incelenmiştir. Buna ek olarak aynı becerileri farklı ortamlarda genelleyip genelleyemediği araştırılmıştır. Araştırmada yanlışsız öğretim yöntemlerinden eş zamanlı ipucu yönteminin etkililiğini belirlemek için tek denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada görme yetersizliğinden etkilenen ortaokul kademesinde tam zamanlı kaynaştırma eğitimine devam eden bir öğrenci ile üç davranış öğretimi çalışılmıştır. Eş zamanlı ipucu yöntemiyle sunulan öğretimin etkililiğini değerlendirmek için araştırma süresince yoklama, öğretim, izleme ve genelleme oturumları düzenlenmiştir. Araştırma bulguları görme yetersizliğinden etkilenen bireyin öğretilen baston becerilerini eş zamanlı ipucu yöntemi ile etkili bir şekilde edindiğini göstermiştir. Yapılan öğretim sonucunda 7. , 21. ve 28. günlerde davranışın kalıcılığının sürdüğü ve aynı becerileri farklı ortamlarda da genelleyebildiği bilgisine ulaşılmıştır. Sosyal geçerlik formu verilerine göre, yapılan öğretime yönelik ebeveyn görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effectiveness of simultaneous prompting method teaching in providing cane skills from independent movement skills to an individual affected by visual impairment has been investigated. Among the cane skills, the student was taught the ability to walk with the pendulum cane technique, the ability to climb stairs with a cane and the ability to ride an elevator with a cane. Then the individual's 7. 21. and 28. it has been studied whether these cane skills that he earns per day make it functional. In addition, it was investigated whether he could generalize the same skills in different environments. In order to determine the effectiveness of the simultaneous prompting method, one of the non-Deceptive teaching methods, a multi-survey model with a behavioral inter-survey phase, one of the single-subject research models, was used in the research. In the research, three behavioral teaching methods were studied with a student who was affected by visual impairment and who was continuing integration education at the secondary school level. Polling, teaching, monitoring and generalization sessions were organized during the research to evaluate the effectiveness of the teaching presented by the simultaneous prompting. Research findings have shown that an individual affected by visual impairment effectively acquires the cane skills taught by the simultaneous prompting. As a result of the teaching, 7. 21. and 28. it has been found that the persistence of behavior lasts for days and that it can generalize the same skills in different environments. According to the social validity form data, it was determined that parental opinions regarding the teaching were positive.