Maytrısimit'te duygu fiilleri
Emotion verbs in Maytrisimit
  1. Tez No: 884501
  2. Yazar: ALEYNA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada ilk olarak fiilin ne olduğu açıklanıp fiil sınıflandırmalarına yer verilecek, daha sonra mental fiiller daha önce konu hakkında yapılan çalışmalar doğrultusunda açıklanacak, sınıflandırılacak ve bu sınıflandırmanın bir basamağı olan duygu fiilleri hakkında bilgi ve bu fiillerin neler olduğuna ve metnin bağlamından hareketle neler olabileceğine değinilecektir. Tüm bunlar Eski Uygur Türkçesi ile yazılmış bir tiyatro eseri olan ve bu özelliği sayesinde içerisinde birçok fiil barındıran ''Maytrısimit'' adlı eserde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the verb will be explained and verb classifications will be included, then mental verbs will be explained and classified in accordance with the studies conducted on the subject before, and information about emotional verbs, which are one step of this classification, and what these verbs are and what can happen based on the context of the text will be mentioned. All these will be examined in the work called „Maytrisimit‟, which is a theater piece written in the Old Uyghur Turkish and contains many verbs thanks to this feature.