Exploring the emigration mechanisms of nurses: A qualitative study from Türkiye
Hemşirelerin göç mekanizmalarını keşfetmek: Türkiye'den nitel bir çalışma
  1. Tez No: 884513
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALANUR ÇAVLİN BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünya'da, yaşlanma, epidemiyolojik geçiş ve nüfus artışından dolayı özellikle son birkaç on yıldır hemşire eksikliği yaşanmaktayken, COVID-19 pandemisiyle bu eksiklik daha çok ortaya çıkmıştır. Pandemiden önce zaten yurtdışından hemşire ithal eden gelişmiş ülkeler, pandemiyle birlikte bu politikalarını saldırganlaştırmışlardır. Türkiye'deki hemşireler, pandemiden önce neredeyse dokunulmamış bir pozisyondayken, pandemiyle birlikte hem gelişmiş ülkeler tarafından fark edilmişler, hem de Türkiye'deki olumsuz faktörlerden dolayı yeni bir yol arayışına girmişlerdir. Bu tez çalışması, Türkiye'de yeni bir yüksek nitelikli beyin göçü trendi olarak ortaya çıkan hemşire göçünün mekanizmalarını, motivasyonlarını ve bu göçü neyin yönettiğini araştırmıştır. Nitel araştırma tasarımıyla, kartopu ve kota örnekleme stratejileri kullanılmış, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yürütülmüştür. Analiz metodu olarak tematik analiz kullanılmıştır. Sonuçta ise, hemşirelerin en büyük göç motivasyonunun değer mekanizması olduğu, göçü neoliberalizm ve mesleki ağın yönettiği, ve bu göçün zannedildiğinden çok daha fazla yaygın olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While there has been a shortage of nurses worldwide, especially in the last few decades, due to aging, epidemiological transition, and population growth, this shortage has become more evident with the COVID-19 pandemic. Developed countries, which were already importing nurses from abroad before the pandemic, have made these policies aggressive with the pandemic. While nurses in Türkiye were in an almost untouched position before the pandemic, with the pandemic, they were noticed by developed countries and started to look for a new path due to the negative factors in Türkiye. This thesis investigated the mechanisms and motivations of nurse emigration, which has emerged as a new highly skilled migration trend in Türkiye, and what manages this migration. With a qualitative research design, snowball and quota sampling strategies were used, and semi-structured in-depth interviews were conducted. Thematic analysis was used as analysis method. This study concludes that the biggest migration motivation of nurses is the value mechanism, that migration is governed by neoliberalism and the occupational network, and that nurse emigration is much more common than thought.