Hemşirelerde iletişim ve tıbbi bilgi paylaşımının ekip çalışmasına etkisinde kişi örgüt uyumunun aracılık rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the mediating role of person-organisation fit in the effect of communication and medical information sharing on teamwork in nurses
  1. Tez No: 884588
  2. Yazar: MELEK ÖZTÜRK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Başlık: Hemşirelerde iletişim ve tıbbi bilgi paylaşımının ekip çalışmasına etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık rolünün değerlendirilmesi. Amaç: Bu araştırma bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerde iletişim ve tıbbi bilgi paylaşımının ekip çalışmasına etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracılık rolünü belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma kesitsel türde tasarlanmıştır. Araştırma örneklemini Eskişehir ilinde bir kamu hastanesinde çalışan hemşireler arasından basit tesadüfî yöntem ile seçilen 562 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aşamasından önce etik kurul onayı ve araştırmanın yürütüldüğü hastanenin bağlı olduğu İl Sağlık Müdürlüğünden kurum izni alınmıştır. Elde edilen veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“İletişim ve Tıbbi Bilgi Paylaşımı Ölçeği”,“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği”,“Kişi-Örgüt Uyumu Ölçeği”ile toplanmış ve uygun istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Title: Evaluation of the mediating role of person-organisation fit in the effect of communication and medical information sharing on teamwork in nurses. Objective: This study was conducted to determine the mediating role of person-organisation fit in the effect of communication and medical information sharing on teamwork in nurses working in a public hospital. Method: The research was designed in cross-sectional type. The research sample consisted of 562 nurses selected by simple random method among the nurses working in a public hospital in Eskişehir. Ethics committee approval and institutional permission were obtained from the Provincial Health Directorate to which the hospital where the research was conducted before the data collection phase. The data were collected with“Personal Information Form”,“Communication and Medical Information Sharing Scale”,“Teamwork Scale”,“Person-Organisation Fit Scale”and analysed using appropriate statistical software.