Ergenlik çağındaki lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine olan yatkınlıklarının akademik başarılarına etkileri
The effects of adolescent high school students' aptitude for physical education classes on their academic success
  1. Tez No: 884614
  2. Yazar: SABRİ AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören ergenlik çağındaki lise öğrencilerin beden eğitimi dersine olan yatkınlıklarının akademik başarılarına olan etkilerini incelemektir. Bu araştırmadan elde edilecek verilerle, modern ve güncel eğitim politikaları ve uygulamalarının geliştirilmesi, beden eğitimi ve spor dersi özelinde önemli bir yol gösterici olması hedeflenmektedir. Elde edilen bulgularla, beden eğitimi derslerinin daha etkili hale getirilmesi ve öğrencilerin beden eğitimine yönelik tutumları ve akademik başarı motivasyonları üzerinde olumlu bir etki yaratılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, belirli bir olgu veya eyleme yönelik araştırma grubunun tutumlarının, ilgi alanlarının, yeteneklerinin ve davranış örüntülerinin betimlendiği tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızın araştırma evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kırklareli İli, Lüleburgaz İlçesi, Kepirtepe Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmekte olan 418 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmadan, evrenin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. 418 kişilik öğrenci evreninin 415'ine ulaşılmış ve 3 öğrencinin ailevi nedenlerle okula devam etmediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla tarafımızca bir demografik bilgi formu hazırlanmıştır. Bunun yanında öğrencilerin beden eğitimi derslerine yönelik tutum ve öz-yeterliliklerini belirlenmesini amacıyla 11 maddeden oluşan Beden Eğitimi Dersi Yatkınlık Ölçeği (BEDYÖ) kullanılmıştır. Araştırmamız kapsamında, kullanılan ölçeğin evrenimize uygunluğunu ve geçerlilik ile güvenirlik kriterlerini sağladığını teyit etmek için gerekli analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılım tamamen gönüllü esaslı olup, bu sayede katılımcıların özgür iradeleriyle araştırmaya dahil olmaları sağlanmıştır. Ölçek uygulaması, öğrencilerin ders programlarını göz önünde bulundurarak ve herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın, tamamen gönüllü katılımları ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların ölçeği doldurmaları sırasında, araştırmacılar tarafından birebir ve titiz bir şekilde destek ve rehberlik sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study is to examine the effects of the predisposition to physical education course on the academic achievement of adolescent high school students studying in high schools affiliated to the Ministry of National Education. With the data to be obtained from this research, it is aimed to develop modern and up-to-date educational policies and practices and to be an important guide for physical education and sports courses. With the findings obtained, it is aimed to make physical education lessons more effective and to have a positive impact on students' attitudes towards physical education and motivation for academic achievement. Material and Methods: In this study, the survey method was used to describe the attitudes, interests, abilities and behavioral patterns of the research group towards a particular phenomenon or action. The research population of our study consists of 418 students studying at Kepirtepe Anatolian High School in Lüleburgaz District, Kırklareli Province, in the academic year 2022-2023. It was tried to reach the entire population without selecting a sample. 415 of the 418 student population were reached and it was determined that 3 students did not attend school due to family reasons. A demographic information form was prepared by us to determine the demographic characteristics of the individuals participating in the study. In addition, the Physical Education Predisposition Scale (PEPS) consisting of 11 items was used to determine the students' attitudes and self-efficacy towards physical education courses. Within the scope of our research, necessary analyses were conducted to confirm that the scale used was appropriate for our population and met the validity and reliability criteria. Participation in the study was completely voluntary and thus, the participants were included in the study with their free will. The scale application was carried out with the completely voluntary participation of the students, taking into account their course schedules and without any time constraints. During the participants' completion of the scale, the researchers provided one-to-one and meticulous support and guidance.