Çocuklarda kor kas fonksiyonları ile alt üriner sistem semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between core muscle functions and lower urinary system symptoms in children
  1. Tez No: 884620
  2. Yazar: BÜŞRA PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağındaki en yaygın sağlık sorunlarından biri olan alt üriner sistem semptomları ile kor kas fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalına başvuran 5-18 yaş arası, 51 çocuk katıldı. Alt üriner sistem semptomları ile kor kas fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemek için yüzeyel elektromiyografi ve ultrasonografi ölçümleri yapıldı. Alt üriner sistem semptomları; İşeme Bozuklukları Semptom Skorlaması (İBBS), Çocukluk Çağı Mesane ve Bağırsak Anketi (CBBDQ), Mesane ve Bağırsak Disfonksiyon Ölçeği (MBDÖ) ve mesane ve bağırsak günlükleri ile belirlendi. Değişkenlerin normalite değerlendirmesi grafiksel inceleme ve Shapiro-Wilk testi kullanılarak incelendi. Alt üriner sistem semptomları ile kor kasları arasındaki ilişki ve pelvik taban kasları ile kor kasları arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirildi. Pelvik taban kasının istirahat halindeki kas aktivitesi (p=0,04) ve pelvik taban kas kontraksiyonu sırasında diyafram kas aktivitesindeki artışın (p=0,04), CBBDQ toplam skorundaki artışla ilişkili olduğu gözlendi. Multifidus kasının istirahat halindeki kas aktivitesi (p=0,005) ve kas kalınlığındaki azalma (p=0,04), İBSS toplam puanındaki artışla ilişkilendirildi. Transversus abdominis kasının pelvik taban kas kontraksiyonu sırasında artan kas aktivitesi (p=0,01) ve kas kalınlığı (p=0,04), işeme sıklığındaki azalma ile ilişkili bulundu (p=0,01). İstirahat sırasında diyafram kalınlığındaki artışın, boşaltım fazı semptomlarıyla pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterdiği saptandı (p=0,009). Çocuklarda başta pelvik taban kasları ve diyafram kası olmak üzere, kor kas fonksiyonları alt üriner sistem semptomlarını etkileyebilmekte ve bu etkilenim her bir kas için değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışmamız, kor kasları ile alt üriner sistem semptomları arasındaki ilişkiyi bütüncül olarak araştıran ilk çalışma olduğundan, gelecekte yapılacak araştırmalar bu ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between lower urinary tract symptoms (LUTS), one of the most common health problems in childhood, and core muscle functions. Fifty-one children aged 5-18 years, who were admitted to the Department of Pediatric Surgery at Ege University Medical Faculty Hospital, participated in the study. Surface electromyography and ultrasonography measurements were performed to examine the relationship between LUTS and core muscle functions. LUTS were determined using the Dysfunctional Voiding Symptom Score (DVSS), the Childhood Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (CBBDQ), the Bladder and Bowel Dysfunction Scale (BBDS), and bladder and bowel diaries. The normality of the variables was assessed using graphical inspection and the Kolmogorov-Smirnov test. The relationship between LUTS and core muscles, and between pelvic floor muscles and core muscles, was evaluated using Spearman correlation analysis. The resting muscle activity of the pelvic floor (p=0,04) and the increase in diaphragm muscle activity during pelvic floor muscle contraction (p=0,04) were found to be associated with an increase in the total CBBDQ score. The decrease in the resting muscle activity (p=0,005) and muscle thickness (p=0,04) of the multifidus muscle was associated with an increase in the total DVSS score. Increased muscle activity (p=0,01) and muscle thickness (p=0,04) of the transversus abdominis muscle during pelvic floor muscle contraction were associated with a decrease in voiding frequency (p=0,01). A positive significant correlation was found between the increase in diaphragm thickness during rest and the symptoms of the voiding phase (p=0,009). In children, core muscle functions, particularly those of the pelvic floor and diaphragm muscles, can affect LUTS, and this effect can vary for each muscle. Since our study is the first to comprehensively investigate the relationship between core muscles and LUTS, future research may contribute to a better understanding of these relationships and the development of treatment strategies.