Eski Uygur Türkçesi eseri Totenbuch'ta dil incelemesi (çeviri-ekler-söz öbekleri-cümle)
Language analysis of an Old Uighur Turkish literary work, totenbuch (translation-affixes-word groups-syntax)
- Tez No: 884725
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Ancient Linguistics and Cultures, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışma British Museum, Or. 8212 numara ile Sir A. Stein koleksiyonunda kayıtlı bulunan ve Totenbuch“ölüler kitabı”olarak da bilinen esere dayanmaktadır. Eser, P. Zieme ve G. Kara tarafından işlenerek 1978 yılında Ein Uighurisches Totenbuch adıyla yayımlanmıştır. Bu çalışmanın konusu P. Zieme ve G. Kara tarafından transkripsiyonu yapılmış metnin Türkiye Türkçesine çevirisi ve metnin dil incelemesinin yapılmasıdır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: 1. Giriş bölümünde Eski Uygurlar, Eski Uygur Türkçesi ve Yazını, çalışmaya konu olan eserin özelliklerine ve çalışmada izlenen yönteme yer verilmiştir. 2. Metin ve Çeviri bölümünde P. Zieme ve G. Kara'nın yaptığı transkripsiyon metnine ve metnin Türkiye Türkçesine satır altı çevirisine yer verilmiştir. 3. Biçim Bilgisi bölümünde ekleri Gürer Gülsevin'in“Sıradışı Ekler ve Eklerin Tasnifi”başlıklı yazısı temel alınarak tasnif edilmiştir. 4. Cümle Bilgisi" bölümünde kelime gruplarına, cümle unsurlarına ve cümle çeşitlerine yer verilmiştir. 5. Sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This study prepared as a master's thesis, is based upon the written piece Totenbuch, Book of the Deaths, which is recorded to the British Museum, Or. with the number 8212, as a collection of Sir A. Stein. The piece was worked on and published as“Ein Uighurisches Totenbuch”by P. Zieme and G. Kara in 1978. The content of the current study is the translation of the transcript of the written piece by P. Zieme and G. Kara into the Turkish language and the language analysis of the Totenbuch. The study consists of five main parts. 1. In the introduction section, Old Uyghurs, Old Uyghur Turkish, and Literature, the characteristics of the work that is the subject of the study and the method followed in the study are included. 2. In the Text and Translation section, the transcription text by P. Zieme and G. Kara and the below-the-line translation of the text into Turkiye Turkish are included. 3. In the Stylistics section, suffixes have been classified based on Gürer Gülsevin's article titled“Unusual Suffixes and Classification of Suffixes”. 4. In the“Sentence Information”section, word groups, sentence elements, and sentence types are included. 5. Study is concluded.