Algılanan örgütsel destek ve işe adanma üzerine nitel biraraştırma: Van İpekyolu Tapu Müdürlüğü örneği
Qualitative study on perceived organizational support and job commitment: The case of Van Ipekyolu Tapu Directorate
  1. Tez No: 884842
  2. Yazar: NEVZAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ TUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Algılanan örgütsel destek ve işe adanma arasındaki ilişki, çalışanların işlerine duydukları bağlılık ve katkı düzeyini anlamak açısından önemlidir. Algılanan örgütsel destek, örgüt ve çalışan arasındaki karşılıklı ilişkiyi anlamak ve güçlendirmek adına önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu kavram, çalışanların örgütleri tarafından adil ve destekleyici bir ortam içinde hissetmelerini sağlamayı amaçlayan örgüt politikalarının ve uygulamalarının vurgulanmasına katkıda bulunmuştur. İşe adanma ise çalışanların işlerine bağlılık duymaları, işlerine motive olmaları ve işlerine odaklanmalarıyla ilgilidir. Çalışanların örgüt tarafından değer görmesi, duygusal destek ve iş yaşam dengesi gibi örgütsel destek unsurları, işe adanma üzerinde belirleyici faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmamız Van İpekyolu Tapu Müdürlüğü çalışanlarının algıladığı örgütsel destek ile işe adanma arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Tez, nitel bir araştırma yöntemi olan yapılandırılmış mülakat kullanılarak katılımcılarla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların algılanan örgütsel destek bakımından genel görüşleri değerlendirildiğinde, katılımcıların çoğunluğu (N=15 ) kurumlarının çalışan amaç ve değerlerini önemsemediğini ifade etmiştir. İşe adanma sorularında ise katılımcıların tamamı yaptıkları işin özel ilgi alanları ile bağlantılı olmadığını belirtmiş. Bunun temel sebebinin ise yaptıkları işin monoton, rutin işler olduğunu (akitli –akitsiz işlem yapma, evrak alma, evrak takibi, imzalama süreci) belirtmektedir. İşe olan bağlılık değerlendirmesinde, katılımcılar 10 üzerinden değerlendirme yapmışlardır; bu değerlendirmede 5-7 arası normal, 7-10 arası yüksek olarak kabul edilmiştir. Katılımcıların 15'i, işlerine olan bağlılıklarının yüksek veya normal olarak değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between perceived organizational support and job commitment is important for understanding the level of commitment and contribution of employees to their jobs. Perceived organizational support is considered as an important tool to understand and strengthen the mutual relationship between the organization and the employee. This concept has contributed to the emphasis on organizational policies and practices that aim to ensure that employees feel a fair and supportive environment by their organizations. Job engagement is related to employees' commitment to their work, motivation and focus on their work. Organizational support elements such as employees' being valued by the organization, emotional support and work-life balance emerge as determining factors on job commitment. In this context, our study examined the relationship between organizational support perceived by the employees of Van İpekyolu Land Registry Directorate and job commitment. The thesis uses structured interviews, a qualitative research method, and in-depth interviews were conducted with the participants. The data obtained were presented using content analysis method. According to the results obtained in the study, when the general views of the participants in terms of perceived organizational support were evaluated, the majority of the participants (N=15) stated that their organizations did not care about employee goals and values. In terms of job dedication questions, all of the participants stated that their work is not related to their special interests. The main reason for this is that their work is monotonous and routine (contractual and non-contractual transactions, receiving documents, document follow-up, signing process). In the assessment of commitment to work, participants rated their commitment out of 10, where 5-7 is considered normal and 7-10 is considered high. 15 of the participants rated their commitment to their jobs as high or normal.