Uzlaştırmacıların bireysel güvenlik kaygılarının uzlaşma müzakerelerinin sonuçlarına etkisi
The concept of security and the impact of negotiators perception of individual security on negotiations
  1. Tez No: 884849
  2. Yazar: NURAY ŞAKUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uzlaşma, bireyler veya gruplar arasındaki çatışmaların ve anlaşmazlıkların çözümünde çok önemli bir süreçtir. Ancak bu sürecin başarısı, uzlaştırıcıların bireysel güvenlik endişeleri gibi çeşitli faktörler tarafından engellenebilir. Bunun nedeni, uzlaştırımacıların, kendi güvenlik çıkarlarını, uzlaştırma sürecinin hedefleri üzerinde önceliklendirebilmesi ve bunun da olumsuz sonuçlara yol açabilmesidir. Uzlaştırmacıların bireysel güvenlik kaygıları, fiziksel zarar görme veya ekonomik kayıp korkusu gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Bir uzlaştırmacı, müzakere süreci sırasında kişisel güvenliğinin risk altında olduğunu düşünüyorsa, sürece dahil olma konusunda isteksiz olabilir veya kendi güvenliğini müzakere hedeflerinin önünde tutan eylemlerde bulunabilir. Benzer şekilde, uzlaştırmacıların ekonomik çıkarları da söz konusu olabilir ve bu da müzakere sonuçlarını etkileyebilir. Uzlaştmacı, müzakerenin sonucunda mali bir çıkarı varsa, parasal çıkarlarını uzlaştırma hedeflerinin önüne koyabilir ve bu da ilgili taraflar için olumsuz bir sonuca yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Conciliation is a crucial process in resolving conflicts and disputes between individuals or groups. However, the success of this process can be hindered by various factors, such as individual security concerns of the conciliators. This is because conciliators may prioritize their own security interests over the goals of the conciliation process, which can lead to negative outcomes. Conciliators' individual security concerns may arise for a variety of reasons, such as fear of physical harm or economic loss. If a conciliator feels that his or her personal safety is at risk during the negotiation process, he or she may be reluctant to engage in the process or may take actions that prioritize his or her own safety over the negotiation objectives. Similarly, conciliators may have economic interests at stake, which may also affect the outcome of the negotiation. If the conciliator has a financial interest in the outcome of the negotiation, he or she may put his or her monetary interests ahead of the goals of conciliation, which may lead to a negative outcome for the parties involved.