Migration of Turkish healthcare professionals to Germany: The role of push-pull factors
Türk sağlık çalışanlarının Almanya'ya göçü: İtme-çekme faktörlerinin rolü
- Tez No: 884859
- Danışmanlar: PROF. DR. SUTAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hastanelerde artan şiddet eğilimleri, sağlık çalışanlarının hükümet politikaları tarafından korunmaması, ekonomik değişimler ve azalan alım gücü, bugün yaygın olarak“sağlık çalışanlarının göçü”olarak adlandırdığımız ve hızla gelişen bir olguyu hep birlikte başlatmıştır. Üstelik COVID-19'un ortaya çıkmasının ardından bu zorlu dönem mevcut sorunları daha da artırmaya başlamıştır. Bu çalışma, bugünün ve geleceğin toplum sağlığındaki önemli rolleri göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarının göçünü anlamaya, onları Türkiye'den göçe iten itme faktörlerini ve neden Almanya'yı hedef olarak seçtiklerini gösteren çekme faktörlerini araştırmaya odaklanmaktadır. Bu çalışma için gerekli veriler yarı yapılandırılmış anket formları ve derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları ışığında, Türkiye'den Almanya'ya sağlık çalışanlarını yönlendiren en etkili itici ve çekici faktörler, katılımcıların yanıtlarına dayalı olarak finansal koşullar, siyasi koşullar, sosyal koşullar, çalışma koşulları ve şiddet başlıkları altında incelenmiştir. Ayrıca coğrafi yakınlık, bürokratik kolaylıklar ve sosyal ağlar da Almanya'nın tercih edilmesinde etkili olan diğer çekici faktörler olarak belirlenmiştir. Göçün küreselleşmesi ve ulusötesilik olgusu, bu çalışmadaki sağlık çalışanı göçü ile örtüşmektedir. Buna ek olarak, Almanya'daki Türk nüfusunun varlığı ve katılımcıların sosyal ağları, göç kararı verirken tanıdık bağlantılara sahip olmanın önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, COVID-19 salgını ve Şubat 2023 depremi iş yüklerini artırmış, onları psikolojik olarak zorlamış ve göç kararlarını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Rising trends of violence in hospitals, lack of protection for healthcare professionals by government policies, economic changes, and diminishing purchasing power have collectively initiated what we commonly refer to today as“healthcare professionals' migration,”a phenomenon rapidly unfolding. Moreover, after COVID-19 has emerged, this challenging period has started to increase the current problems. This study focuses on understanding the migration of healthcare professionals, given their crucial role in current and future societal health. It explores the push factors that prompted their migration from Turkey and the pull factors that explain why they chose Germany as their destination. The data necessary for this study were obtained through semi-structured questionnaire forms and in-depth interviews. In light of the findings of this study, the most influential push and pull factors driving healthcare professionals from Turkey to Germany have been examined under the headings of financial conditions, political conditions, social conditions, working conditions, and violence, based on participant responses. Furthermore, geographic proximity, bureaucratic ease, and social networks have been identified as other attractive factors influencing the choice of Germany. The globalization of migration and the phenomenon of transnationalism align with healthcare worker migration in this study. Additionally, the presence of the Turkish population in Germany and the social networks of the participants highlight the importance of having familiar connections when making migration decisions. Besides, the COVID-19 pandemic and the February 2023 earthquake have further exacerbated their workload, psychologically strained them, and influenced their migration decisions.