Muş ilinin zemin özelliklerinin deprem tehlikesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the ground properties of Muş province in terms of earthquake hazard
- Tez No: 884860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKENDER DÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Deprem sırasında oluşan enerji sert ve kompakt zeminler de yer hareketlerini (titreşim) azaltırken, porozitesi yüksek ve tabakalı zeminler de depremin etkisini artırabilir. Bu nedenle, zemin özellikleri, depremlerle oluşabilecek hasarın ölçümü ve azaltılmamasında önemli faktörlerden biridir. Muş il merkezi ve yakın çevresi hem tektonik hem de volkanik deprem üretebilecek önemli yapılara yakın bir konumdadır. Nüfus ve yapılaşmanın yoğunlaştığı il merkezi bir birikinti konisi üzerinde gelişmiş kum, kil gibi yağmur ve sel suları ile taşınan malzemeler üzerinde yer almaktadır. Orta sertliğe sahip zemin özellikleri üzerinde yer alan il merkezinde olası bir deprem tehlikesine karşılık mahalle bazlı zemin özellikleri dikkate alınarak yapılaşmanın kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While the energy generated during an earthquake reduces ground movements (vibration) in hard and compact soils, porous and stratified soils can also increase the effect of the earthquake. Therefore, ground properties are one of the important factors in measuring and reducing the damage that may occur with earthquakes. Muş city center and its immediate surroundings are located close to important structures that can produce both tectonic and volcanic earthquakes. The city center, where population and construction are concentrated, is located on materials such as sand and clay, which are developed on a cone of sediment carried by rain and flood waters. In the city center, which is located on medium-hard soil properties, construction should be carried out in a controlled manner, taking into account neighborhood-based soil characteristics in response to a possible earthquake hazard.