In vitro simulation of implant surface decontamination with different instrumentation tools in a surgical approach
Implant yüzeylerinin temizliğinin cerrahi yaklaşim simüle edilerek farklı aletler kullanılarak ın vitro olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 884937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZKAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, üç farklı periodontal tedavi aletinin dental implant yüzeylerindeki temizleme etkinliklerini değerlendirmektir. Çalışmada geniş açılı (180°) stardardize edilmiş otuz adet epoksi rezin modele gömülü yüzeyleri boyanmış implantlar kullanıldı. İmplantlar üç farklı çalışma grubuna göre ayrıldı. Standardize edilmiş peri-implant modellerde dişeti dokusu içermeksizin, implant yüzeylerinin cerrahi olarak tedavisini amaçlayan açık cerrahi tekniği simule edilmiştir. İmplant yüzeylerinde ultrasonik doğrusal salınım yapan bir cihazın implant yüzeylerinde uygulanan farklı üç ucu, paslanmaz çelik uç (SST), karbon fiber uç (CFT), ve poli eter keton (PEEK) uç kullanılmıştır (her gruptaki örnek sayısı 10 ). Uygulamaları tamamlanan implant yüzeylerinin fotoğraflarının bilgisayar programı ile değerlendirilmesi çalışma gruplarını bilmeyen ve kalibre bir araştırmacı tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aal Jabro, N. (2023) In Vitro Simulation of Implant Surface Decontamination with Different Instrumentation Tools in a Surgical Approach. Yeditepe University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, MSC thesis, İstanbul. The objective of this research is to conduct a laboratory assessment of three periodontal treatment tools and evaluate their efficiency on dental implant surface decontamination. To achieve this goal, thirty ink-stained implants were inserted into standardized epoxy resin models simulating horizontal bone defects at an angle of 180°. Implants were categorized into three distinct study groups accordingly. The standardized peri-implantitis models utilized in this study do not include any visible gingival tissue, as they are simulating an open flap debridement approach for treating implant surfaces surgically. Vector Paro Pro® device (VPP) with the use of the ultra-sonic linear oscillating handpiece (LOH) along with use of three special tips designated for implant surface debridement consisting of a stainless-steel tip (SST), a carbon-fiber tip (CFT) and a polyether ether ketone (PEEK) tip; the implants were divided on these tips (with each group at n=10). An examiner who was both blinded and calibrated assessed the standardized images of treated implant surfaces using image-processing software.