Erken mebran rüptürü olan term ve preterm plasentantalarda ıl-6 ekspresyonunun incelenmesi
Investigation of il-6 expression in term and preterm placentas with premature mebrane rupture
  1. Tez No: 884948
  2. Yazar: SEVAL ÖZMEN ÜLÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT AŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Preterm ve term erken membran rüptürü (EMR) tanısı alan hastaların plasentalarında IL-6 ekspresyonunun immunohistokimyasal olarak belirlemektir. Gereç ve yöntem: Dicle Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde doğum yapan 40 sağlıklı, 40 preterm EMR ve 40 term EMR tanısı almış olan ve doğum yapan hastaların plasentaları histolojik doku takibine alındı. Dokulara hematoksilen-eozin boyaması ve IL-6 immün boyaması yapıldı. Bulgular: Kontrol grubunun hematoksilen-eozin boyama bulgularında koryonik villusların normal yapıda olduğu, sinsityotrofoblastlar, sitotrofoblastlar, koryonik kapillerler ve bağ dokusunun düzenli olduğu, sinsityal düğümlerin az ve fibrinoid akümülasyonun yoğun olmadığı gözlendi. Preterm EMR grubunda plasental kesitlerde histolojik bozukluklar, damar genişlemeleri, konjesyon, kanama alanları, ödem, fibrinoid birikimi, sinsityotrofoblast ve sitotrofoblastlarda piknotik görünüm ve interstisyel alanda immün hücreler görüldü. EMR grubunda vasküler dilatasyon, konjesyon, yoğun hemoraji, sinsityal düğüm artışı, ödem ve fibrinoid akümülasyonda artış izlendi. IL-6 sinyali, kontrol grubuna göre hem preterm EMR hem de term EMR gruplarında anlamlı derecede yüksekti. Preterm ve term EMR grupları arasında IL-6 ekspresyonunda anlamlı bir fark bulunmadı. Kontrol grubunda plasenta bileşenlerinde IL-6 ekspresyonu genellikle negatifti. Preterm EMR grubunda sitotrofoblast, sinsityotrofoblast ve fibrinoid birikimi olan bölgelerde IL-6 pozitif olarak kaydedildi, ancak villus bağ doku hücreleri ve damar endotelinde negatifti. EMR grubunda trofoblastik tabaka, sinsityal düğümler ve fibrinoid akümülasyonunda yoğun IL-6 ekspresyonu izlendi, ancak villöz stromal ve vasküler endotelyal hücrelerde genellikle negatifti. Sonuç: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hem preterm EMR hem de term EMR gruplarında plasentalarda belirgin histopatolojik değişiklikler ve artmış IL-6 ekspresyonu gözlendiği, bu durumun EMR'nin IL-6 üzerinden plasental inflamasyonu ve hasarı artırdığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To immunohistochemically determine IL-6 expression in placentas of patients diagnosed with preterm and term premature rupture of membranes (PROM). Materials and Methods: Placentas of 40 healthy patients and 40 preterm and 40 term patients diagnosed with term PROM who gave birth in Gynecology and Obstetrics Clinic of Dicle University were subjected to histological tissue embedding protocol. Hematoxylin Eosin staining and IL-6 immunostaining were performed on tissues. Results: In control group, chorionic villi were in normal structure, syncytiotrophoblasts, cytotrophoblasts, chorionic capillaries and connective tissue were regular, syncytial knots were few with minimal fibrinoid accumulation. In preterm PROM group, histological abnormalities, vascular dilatations, congestion, hemorrhage, edema, fibrinoid accumulation, pyknotic syncytiotrophoblast and cytotrophoblasts, and intervillous immune cells were observed. Vascular dilatation, congestion, intense hemorrhage, increased syncytial knots and fibrinoid accumulation, edema observed in EMR group. IL-6 expression was generally negative in control group however significantly higher in both preterm PROM and term PROM groups, but no significant difference in between preterm and term PROM groups. In preterm PROM group, IL-6 was recorded as positive in areas with cytotrophoblast, syncytiotrophoblast and fibrinoid accumulation, but was negative in villus connective tissue cells and vascular endothelium. In EMR group, intense IL-6 expression was observed in trophoblastic layer, syncytial nodes and fibrinoid accumulation, but was generally negative in villous stromal and vascular endo lial cells. Conclusion: Compared to control group, significant histopathological changes and increased IL-6 expression were observed in preterm PROM and term PROM groups, indicating PROM increased placental inflammation and damage via IL-6.