Education for sustainable development (ESD):implementations in higher education and challenges
Sürdürülebilir kalkınma için eğitim (ESD):yükseköğretimde uygulamalar ve zorluklar
- Tez No: 884973
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (ESD), öğrencilerin yaşamlarında sürdürülebilir bir davranış zihniyetini teşvik etmek ve geliştirmek için eğitim sistemini her düzeyde radikalleştirmeye dayanan nispeten yeni bir kavramdır. SKE için eğitim sistemlerini sistematik olarak anlamak ve değiştirmek için, gelecek nesillerin yaşam tarzlarında beslenebilmesi için sürdürülebilirliğin kapsamlı bir şekilde anlaşılması gerekir. Yüksek öğretim (HE) kurumları SKE'de önemli bir rol oynamaktadır, çünkü bu seviyedeki öğrenciler çalışma alanına girmenin ve becerilerini toplumlarına sunmanın eşiğindedirler. Bu makalenin temel amacı, SKE'nin yüksek öğretimde nasıl uygulanabileceğini ve beraberinde getirdiği engel ve zorlukların neler olduğunu belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Education for Sustainable Development (ESD) is a relatively new concept based on radicalizing the eductation system at all levels to promote and foster a sustainable behavior mentality in the lives of learners. To systematically understand and change education systems for ESD, a thorough understanding of sustainability is required so that it can be nurtured in the lifestyle of future generations. Higher education (HE) institutions play a major role in ESD as learners at this level are on the doors of entering the work field and offering their skills to their society. The main purpose of this paper is to identify how ESD can be implemented in higher education and what the barriers are and challenges it brings along.