Reflections of high school students on using a short story in language classes
Lise öğrencilerinin dil derslerinde kısa öykü kullanımı hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 885003
  2. Yazar: MERVE GÜLTAŞ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İngplpzce derslerpnde kısa öykülerpn kullanılmasının öğrencp üzerpnde etkplp bpr materyal olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu çalışmada tek grup ön test son test deney öncesp araştırma desenp kullanılmış olup araştırmaya Antalya plpnpn Serpk plçespndekp bpr lpsedekp 11 ve 12. Sınıf öğrencplerp dahpl edplmpştpr. Öğrencplere araştırma öncespnde Kırkgöz'den (2012) kullanma pznp alınan anket orpjpnal halpne bağlı kalınarak yenpden düzenlenpp öğrencplerpn İngplpzce derslerpnde kısa öykü kullanımı ple plgplp görüşlerpnp sorgulayan pkp açık uçlu soru eklenerek ön test ve son test olarak hazırlanmıştır. Araştırma öncespnde, ön test olarak uygulanan bu anketpn netpcespnde öğrencplerpn kısa öykülerpn İngplpzce derspnde kullanılmasına dapr görüşlerp alınmıştır. Daha sonra B. Hugh Cave tarafından 1959 yılında yayınlanan“The Mpsspon”adlı kısa öyküsü sekpz bölüme ayrılmış olup her bölümü pçpn bpr ders planı hazırlanmış ve çeşptlp dpl öğrenme aktpvptelerp ple desteklenerek sekpz hafta boyunca öğrencplere İngplpzce derslerpnde uygulanmıştır. Bu uygulama sonrasında, Kırkgöz'ün (2012) anketp, orpjpnal halpne pkp açık uçlu soru eklenerek öğrencplere son test olarak uygulanmıştır. Öğrencplerden alınan yanıtlar SPSS programı kullanılarak analpz edplmpştpr. Ön test ve son test analpzlerp her bpr madde pçpn tek tek yapılmış olup sonuçları karşılaştırılmıştır. Açık uçlu sorular pçpn de pçerpk analpzp yapılmıştır. Yapılan araştırmanın verplerpnpn analpzp sonucunda, öğrencplerpn uygulama öncespnde İngplpzce derspnde kısa öykü kullanılması ple plgplp önyargılı oldukları, araştırma sonrasında pse bu ön yargıyı kırdıkları ve kısa öykülerpn etkplp bpr dpl öğrenme materyalp olarak gördüklerp tesppt edplmpştpr. Ayrıca araştırmanın sonunda, gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutması amacıyla önerplerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate whether the use of short stories in English classes is an effective material for students. In this study, a single group pre-test post- test pre-experimental research design was used, and 11th and 12th-grade students from a high school in Serik district of Antalya province were included in this study. Before the research, a questionnaire, for which permission to use was obtained from Kırkgöz (2012), was revised as a pre- and post-study questionnaire while maintaining its original form. Two open-ended questions probing students' opinions on using short stories in English classes were added at the end of pre- and post-study questionnaires before the implication of the study. Prior to commencing the study, the pre-study questionnaire was applied to EFL students. As a result of this pre-test, students' opinions on using short stories in English classes were gathered. Subsequently, the short story“The Mission”by B. Hugh Cave, published in 1959, was divided into eight parts, and a lesson plan was prepared for each part. These were implemented in English classes in eight weeks, supported by various language learning activities. Following this application, Kırkgöz's (2012) original questionnaire with the addition of two open-ended questions was administered as a post-test. The responses from the students were analyzed using the SPSS program. The results of pre-and post-tests of each item were analyzed and compared. Besides, content analysis was performed for the open-ended questions. The analysis of the research data revealed that students had prejudices against the use of short stories in English classes before the application phase, however, after the study, these prejudices were broken, and students viewed short stories as an effective language learning material. Additionally, at the end of the research, suggestions were made to shed light on future studies in this field.