The investigation of the relationship between attitude toward death, psychosocial stages of development and defense mechanisms in adults
Yetişkinlerde ölüme karşı tutumun psikososyal gelişim dönemleri ve savunma mekanizmaları ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 885037
  2. Yazar: ZEYNEP İREM ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan yetişkinlerin ölüme yönelik tutumları, psikososyal gelişimleri ve savunma biçimleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu ilişkileri inceleme amacıyla çalışmanın katılımcılarına Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) ve Değiştirilmiş Erikson Psikososyal Gelişim Dönemleri Ölçeği (MEPSI) sunulmuştur. Çalışmanın örneklemini 18 yaşın üzerinde olan 218 kişi oluşturmuştur (175 kadın, 42 erkek, 1 diğer). Çalışmanın bulguları ölüme yönelik tutum, psikososyal ego gelişimi ve savunma biçimleri arasında anlamlı korelasyona işaret etmektedir. Ayrıca savunma biçimlerinin ölüme yönelik birtakım tutumları anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Geçmiş çalışmalardan farklı olarak, bu çalışmada psikososyal gelişimin herhangi bir ölüm tutumunu yordamadığı görülmüştür. Çalışma bulgularının klinik müdahaleler doğrultusunda ölüm araştırmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationships between attitudes towards death, psychosocial development and defense mechanisms of adults living in Turkey. In order to find these associations between the variables, Death Attitude Profile - Revised (DAP-R), Defense Style Questionnaire (DSQ-40) and Modified Erikson Psychosocial Stages Inventory (MEPSI) were given to the participants of the study. Sample of this study consists of 218 individuals (175 female, 42 male, 1 other) who are older than the age of 18. The results of the study indicated correlational relationship between defense styles, psychosocial ego development and death attitudes. It is also found that defense styles significantly predict some factors of attitudes towards death. Distinctly than the previous research, psychosocial development is not found to predict any of the death attitudes. The outcomes of this study are expected to contribute to the literature of death studies in terms of clinical interventions.