Hastanelerde dış kaynak kullanımı yoluyla çalışanların örgütsel bağlılıkları ve performans algılarının değerlendirilmesi: Kahramanmaraş ilinde bir uygulama
Evaluation of organizational commitment and performance perceptions of employees working through outsourcing in hospitals: A case study in Kahramanmaraş province
- Tez No: 885067
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Emek yoğun işletmeler olan hastaneler tarafından sıklıkla tercih edilen dış kaynak kullanımı ile temel klinik hizmetler hastane içinde yürütülmüş; sağlık hizmeti haricindeki işler ise dışarıdan taşeron işletmelere yaptırılmaya başlanmıştır. Bu şekilde dış kaynaklardan faydalanılarak sağlık hizmetinin kalitesini yükseltmek ve hasta tatminini artırmak amaçlanmıştır. İşletmeler hedeflerine ulaşabilmek, üretkenliklerini artırabilmek ve faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürebilmek için kaliteli insan kaynaklarına sahip olmalıdırlar. İşletmelerin amaçlarına güdülenmiş, bağlılık düzeyi yüksek çalışanların işletmelere katkıları da yüksek olacağından bu çalışanlar kritik öneme sahiptirler. Bu nedenle, işletmelerde dış kaynak kullanımı yoluyla ile dışarıdan temin edilen taşeron çalışan sayısı giderek artmıştır. İşletmelerdeki kadrolu olarak çalışanların sayısını kontrol altında tutmak ve azaltmak için tercih edilen bu çalışanlar, 2017 yılının sonlarına doğru“696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname”kapsamında kadroya geçirilmeye başlanmıştır. Sağlık hizmeti sunan işletmelerde bu kapsamda çalışanların kadroya geçiş işlemleri ise 2018 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışma, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı birimlerde ve hastanelerde çalışmaktayken Kararname kapsamında kadroya geçirilen bu sürekli işçilerin örgütsel bağlılıkları ile iş performans algıları arasındaki ilişkinin durumunu ortaya koymaktadır. Bu amaçla, çalışma kapsamında kadroya geçenler üzerine yapılan ankete toplam 453 geri dönüş elde edilmiştir. Bu veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre örgütsel bağlılık ölçeği ile iş performansı ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde doğrusal ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labor-intensive enterprises such as hospitals frequently utilize outsourcing for essential clinical services within the hospital premises, while non-healthcare tasks are delegated to external contractors. The aim is to leverage external resources to enhance healthcare quality and increase patient satisfaction. To achieve their goals, improve productivity, and sustain successful operations, enterprises must have access to high-quality human resources. Employees who are aligned with the organization's objectives and have high levels of commitment contribute significantly to its success. Therefore, the number of outsourced workers sourced externally through outsourcing has steadily increased in enterprises. These workers, chosen to help manage and reduce the number of permanent employees in hospitals, began transitioning to permanent positions under the“696 Decree-Law”starting towards the end of 2017. The transition of these workers providing healthcare services to permanent positions was completed in 2018. This study examines the relationship between organizational commitment and job performance perceptions among permanent employees who transitioned to staff positions under the decree-law in units and hospitals affiliated with the Kahramanmaraş Provincial Health Directorate. A Toplam of 453 responses were collected through a survey conducted with these employees for this purpose. The data was analyzed and evaluated, revealing a statistically significant positive linear relationship between the organizational commitment scale and the job performance scale.