Alman yükseköğretiminde değişime karşı direncin altında yatan korkulara ilişkin akademisyen görüşleri
Scholars' views on the fears of underlying resistance to change in German higher education
  1. Tez No: 885074
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı, Alman yükseköğretiminde meydana gelen son değişimleri belirlemek, değişime gösterilen bir direnç olup olmadığını saptamak ve değişime karşı direncin altında yatan korkuları betimlemektir. Nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseninde tasarlanan çalışmada ele alınan durum, Alman yükseköğretiminde gerçekleşen değişim süreci olarak belirlenmiştir. Ölçüt örnekleme yöntemiyle 4 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla katılımcılarla birebir görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler yaklaşık 50 dakika sürmüştür. Görüşme sırasında katılımcıların yöneltilen sorulara yaklaşımları, jest ve mimikleri gözlemlenerek not alma tekniği ile kayıt altına alınmıştır. Çalışma grubunu kapsayan ilgili yükseköğretim kurumunun bilgisi dahilinde üniversite arşivinden temin edilen veriler doküman incelemesi yöntemine başvurularak veri toplama zenginleştirilmiştir. Görüşmeler sonunda elde edilen verilerin analizi için betimsel analiz kullanılmıştır. Yapılan kodlamalar sonunda bulgular; değişimin bilinmezliği, hızı ve kontrol edilemezliği alt temalarından oluşan (i) değişimin özelliği; mükemmellik girişimi, demografik değişim, acil uzaktan eğitime geçiş ve eyalet kanunu değişikliği alt temalarından oluşan (ii) değişim türleri; inançlar, geleneklerin zorbalığı/ teknolojiyi bilmezlik (yetersizlik hissi) ve psikolojik etki (bilinmezlik korkusu, kaygı, stres) alt temalarından oluşan (iii) değişime karşı direnç olmak üzere 3 ana tema altında toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bu bulgular kaos teorisi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların bireysel deneyimleri derinlemesine incelenerek değişimin yönetimi konusunda önerilerine yer verilmiştir. Özellikle ani değişim durumlarında yükseköğretimde meydana gelebilecek olası direncin ve bu dirence karşı alınabilecek tedbirlerin söz konusu olduğu çalışmada elde edilen sonuçların alana katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the recent changes in German higher education, to detect whether there is resistance to change or not and to describe the fears underlying resistance to change. The case of the study, which was designed as a case study from qualitative research approaches, was determined as the process of change in German higher education. Four participants were included in the study by criterion sampling method. Participation in the research is voluntary. One-to-one interviews were conducted with the participants through a semi-structured interview form. The interviews lasted approximately 50 minutes. During the interview, the participants' approaches to the questions posed, their gestures and facial expressions were observed and recorded with the note-taking technique. The data obtained from the university archieve within the knowledge of the relevant higher education institution covering the study group were enriched by applying the document analysis method. Descriptive analysis was used to analyze the data obtained at the end of the interviews. After the coding process, the findings were grouped under three main themes: (i) characteristics of change , consisting of the sub-themes of unpredictability, speed and uncontrollability of change; (ii) types of change, consisting of the sub-themes of excellence initiative, demographic change, urgent transition to distance education and state law change; and (iii) resistance to change, consisting of the sub-themes of beliefs, tyranny of tradition/ technological illiteracy (the feel of inadequacy) and psychological impact (fear of the unknown, anxiety, stress). These findings gathered in the study were associated with chaos theory. In addition, the individual experiences of the participants were analyzed in depth and their suggestions on change management were included. It is anticipated that the results of the study, which deals with the possible resistance that may ocur in higher education, especially in case of sudden change, and the measures that can be taken against the resistance, will contribute to the field.