Glamping faaliyetine katılan yerli turistlerin seyahat motivasyonlarının davranışsal niyet üzerinde etkisi: Yenilik arayışının aracılık rolü
The effect of domestic tourists travel motivations on behavioural intention to participate in glamping activities: The mediating role of novelty seeking
- Tez No: 885111
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ECE ÖNCÜER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gün geçtikçe farklı turizm arayışlarına giren bireyler, farklılık arayışlarından kaynaklı turizm sektöründe yaşanan değişimlerle alternatif turizm çeşitlerine yönelmeye başlamıştır. Çevre ve sürdürülebilirlik kavramları da önem kazanmaya başladığından, bu durum bireyleri kitle turizminden çok, doğa temelli turizm türlerine yönlendirmiştir. Glamping ise lüks kampçılık deneyimi sunmayı amaç edinen doğa temelli bir turizm çeşididir. Bu araştırmanın temel amacı, glamping faaliyetlerine katılan yerli turistlerin çekici ve itici seyahat motivasyonlarını, davranışsal niyetlerini ve yenilik arayışlarını ortaya koymaktır. İki farklı yöntem ile ölçülen bu çalışmada, katılımcılarla görüşmeler yapılırken, eş zamanlı olarak anketler online platform üzerinden gönderilmiştir. Nitel ve nicel veri analizlerinden elde edilen veriler doğrultusunda, iki ayrı yöntemin sonuçlarının birbirini desteklediği görülmüştür. Keşifsel bir araştırma olarak ele alınan çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılarak araştırmanın geçerliliğine ve güvenirliğine katkı sağlanmıştır. Nicel boyutta 375, nitel boyutta 20 kişiye ulaşılarak elde edilen bulguların sonuçlarında, bireylerin çekici ve itici seyahat motivasyonlarının neler olduğu, gittikleri destinasyonu başkalarına tavsiye etme ve tekrar ziyaret etme niyetleri nitel boyutta ortaya koyulmuştur. Nicel boyutta ise, yenilik arayışında sürpriz, can sıkıntısı azaltma ve heyecan boyutunun seyahat motivasyonu ve davranışsal niyetler arası ilişkide aracılık etkisi göstermediği, fakat çekici ve itici seyahat motivasyonlarının davranışsal niyetleri üzerinde etkisinde rutinden uzaklaşmanın aracılık etkisinin olduğu görülmüştür. Sonuçlar doğrultusunda mevcut turizm paydaşlarına ve turizm akademisyenlerine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler; Glamping, Seyahat Motivasyonu, Yenilik Arayışı, Davranışsal Niyetler
Özet (Çeviri)
As the tourist industry has changed as a result of people's rising desire for unique experiences, travelers have begun to gravitate toward alternative forms of travel. People are now gravitating toward nature-based travel instead of mass tourism since the ideas of sustainability and the environment have begun to acquire traction. Glamping is a kind of ecotourism that promises an opulent camping experience. The main purpose of this research is to reveal the attractive and repulsive travel motivations, behavioral intentions and innovation searches of domestic tourists participating in glamping activities. In this research, which employed two distinct approaches for measurement, participant interviews and questionnaires were sent out concurrently over the internet platform. It was found that the outcomes of the two distinct approaches supported one another, in accordance with the information gathered from qualitative and quantitative data analysis. The study, which was classified as exploratory research, used a convergent parallel design from mixed research methods to enhance the validity and dependability of the research. Individuals' attractive and repulsive travel motivations, as well as their intentions to recommend and revisit the destination they visited, were revealed in the qualitative dimension of the findings from reaching 375 people in the quantitative dimension and 20 people in the qualitative dimension. The quantitative dimension revealed that, in the relationship between travel motivation and behavioral intentions, the dimensions of surprise, boredom reduction, and excitement in the pursuit of novelty did not have a mediating effect. However, breaking away from routine had a mediating effect in the relationship between attractive and repulsive travel motivations and behavioral intentions. Recommendations were made for contemporary tourism stakeholders and academics based on the findings. Keywords; Glamping, Novelty Seeking, Travel Motivation, Behavioral İntentions,