Scribbling text in paintings
Resimde yazı karalama
- Tez No: 885153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYAN ERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yazının keşfi ve kullanılmasıyla birlikte, toplumların yaşamları, kültürleri ve inanç sistemleri etkilenmiş ve zamanla dönüşüme uğramıştır. Yazı ile duygu ve düşüncelerin ifade edildiği, iletişimden, yaşam biçimlerine kadar bilgilerin aktarıldığı belgeler günümüze kadar gelmiştir. Yazı yazmanın soyut bir eğilimde olması, onu doğadan ayrıştırarak, farklı dil, din ve kültürlerde tinsel bir değer taşımasına ve sanatsal olarak da ifade edilmesine de neden olmaktadır. Doğu ve Uzakdoğu bölgelerinden harflerin, estetik ahengi ve orantısal dengesi, farklı metod ve tekniklerle uygulanarak yazı sanatının önem kazanmasını sağlamaktadır. Doğu ve Uzakdoğu kültüründeki farklı yazı dili, Zen rahiplerinin yazdığı resim gibi yazılar ile farklı bir hal alırken, doğu sanatında hat (yazı istiflemesi) olarak adlandırılmıştır. Kaligrafi, güzel yazı yazma eylemi olduğuna göre, bunun dengeli ve tinsel olarak ifade edilmesi ile sanatta anlam kazanmıştır. Arap harflerinin estetik değeri, Doğu İslam ülkelerinde hat yazı sanatının oluşumunda farklı bir değer edinmiştir. Türk hattatların yazı istifleme yöntemini uygulayarak yazdıkları yazılar, görsel olarak göze güzel görünen değerde olmuşlardır. Hattatların ellerini alıştırmak ve içselliğin dinginliğinde yaptıkları yazı karalamaları, özgünlüğün dışında farklı sanat disiplinlerini de etkilemiştir. Doğu'da olduğu kadar, Batı'da da sanatçıları etkisi altına alarak, onların eserlerinde de bu kaligrafik karalamaların etkisindeki çalışmalar görülmeye başlanmıştır. Bu alanda eserler yapan ressamlar, günümüzde üretimlerini sürdürmekte, farklı teknik ve yöntemlerle deneysel çalışmalar yapmaya devam etmektedirler. Bu eser metin çalışması, yazının tarihi, yazı karalamanın sanatla olan bağı ve resimlerinde yazı karalamayı bir resim elemanı ya da tavır olarak benimseyen sanatçılara odaklanmaktadır. Metnin son kısmında, Filiz Hatipoğlu'nun resimlerinde yazının ve yazı karalamanın nasıl bir çıkış noktası olduğu ve kullanıldığı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the discovery and use of writing, the lives, cultures and belief systems of societies were affected and transformed over time. Documents that express feelings and thoughts through writing and convey information from communication to lifestyles have survived to this day. The fact that writing has an abstract tendency separates it from nature, causing it to carry a spiritual value in different languages, religions and cultures and to be expressed artistically. The aesthetic harmony and proportional balance of letters from the Eastern and Far Eastern regions are applied with different methods and techniques, making the art of calligraphy gain importance. While the different written language in Eastern and Far Eastern culture took a different form with the painting-like writings written by Zen priests, it was called calligraphy (text stacking) in Eastern art. Since calligraphy is the act of writing beautifully, it has gained meaning in art by expressing it in a balanced and spiritual way. The aesthetic value of Arabic letters has acquired a different value in the formation of the art of calligraphy in Eastern Islamic countries. The texts written by Turkish calligraphers by applying the text stacking method were visually pleasing to the eye. The scribblings that calligraphers made to practice their hands and in the serenity of interiority have influenced different art disciplines in addition to originality. By influencing artists in the West as well as in the East, works under the influence of these calligraphic scribbles began to be seen in their works. Painters who create works in this field continue their production today and continue to make experimental works with different techniques and methods. This work focuses on text study, the history of writing, the connection of scribbling with art, and the artists who adopted scribbling as a painting element or attitude in their paintings. In the last part of the text, it is discussed how writing and scribbling are the starting point and used in Filiz Hatipoğlu's paintings.