Süleyman Çelebi'nin Vesiletü'n Necat adlı eserinin Türkçe eğitiminde yeri
The place of Süleyman Çelebi's Vesiletü'n Necat in Turkish education
- Tez No: 885189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada Türkçeye kaynaklık etmiş, Türkçenin temelini oluşturmuş metinlerden olan Vesiletü'n Necat (Kurtuluşun Vesilesi) adlı metnin Türkçe eğitiminde yeri, Türkçe öğretim programına göre yararlanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Mevlit, Türk edebiyatında kendi başına bir tür olarak kabul edilmektedir. Halk arasında en çok bilinen ve okunan Mevlit Süleyman Çelebi'ye aittir. Asıl adı Vesiletü'n Necat olan eser konu olarak peygamberin doğumunu anlattığı için halk tarafından“Doğum”anlamına gelen Mevlit ismiyle anılmıştır. Dönemine göre çok sade ve anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış, Türkçeyi kuran metinler arasına girmiştir. Bu şekilde milletin vicdanına girmiş dilden dile okunan ve bilinen bir eserin bilimsel yollarla incelenerek Türkçe eğitimine kazandırılmasının gerekli olduğu düşünülmüştür. Türkçe Eğitimi alanı tarandığında alanda Mevlit ile ilgili yeterli bilgi olmadığı görülmüş, diğer alanların taraması da yapıldığında Mevlit metni ile alakalı çok kısıtlı kaynakların olduğu görülmüştür. Bu sebeple araştırmanın alana katkı sağlayacağı ve gerekli olduğu düşünülmektedir. Türkçe Öğretim Programı ve Mevlit incelenip karşılaştırıldığında Mevlit 'in içerisinde yer alan metinlerle Türkçe Öğretim Programında bulunan kazanımların uyumlu olduğu görülmüş ve Türkçe Eğitiminde kullanılabileceği düşünülmüştür. Çalışmada 2006-2024 yılları arasında yayımlanmış Türkçe Öğretim Programları incelenmiş ve 30 Türkçe öğretmeninden Mevlit hakkında görüşler alınmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve fenomenolojik araştırmadan yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, Türkçe öğretmenleri Mevlit eserinin dilinin yalın olması ve Türk kültürü ve geleneği içinde önemli bir yer tutması sebebiyle Türkçe eğitiminde kullanılabileceği yönünde ağırlıklı olarak görüş v belirtmişken kullanılamaz olması durumunun ise dini içerikte ve dilinin ağır olması özelliklerine vurgu yapılarak yanıtlar verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the relevance of the text“Vesiletü'n Necat”(The Means of Salvation) which has served as a source for Turkish language and formed the basis of Turkish, in Turkish education, according to the Turkish language teaching program. Mevlit is considered as a genre in Turkish literature on its own. When the field of Turkish Education was reviewed, it was observed that there was insufficient information about Mevlit, and when the scanning of other fields was also conducted, it was seen that there were very limited sources related to the Mevlit text. Therefore, it is thought that the research will contribute to the field and is necessary. When the Turkish Teaching Program and Mevlit are examined and compared, it is observed that the texts included in Mevlit are compatible with the achievements in the Turkish Teaching Program, and it is considered that it can be used in Turkish Education. Turkish Teaching Programs published between 2006 and 2024 were examined, and opinions about Mevlit were obtained from 30 Turkish language teachers. In this research, document analysis and phenomenological research were utilized as qualitative research methods. As a result of the analysis of the data, Turkish language teachers predominantly expressed their views that Mevlit could be used in Turkish education due to its simple language and its significant place within Turkish culture and tradition, while the circumstances under which it could not be used were emphasized in terms of its religious content and heavy language characteristics