Toplumsal tahayyülde politik ötekinin kuruluşu: Cornelius Castoriadis ve Carl Schmitt'in düşünceleri bağlamında bir değerlendirme
The institution of the political other in social imagination: An evaluation in the context of the thoughts of Cornelius Castoriadis and Carl Schmitt
- Tez No: 885196
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAŞAR SARIBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Politik öteki kavramının toplumsal tahayyülde kurulan bir imgelem olarak ele alındığı bir bu çalışma içerisinde kavramın kuruluşunun Cornelius Castoriadis ve Carl Schmitt'in teorik yaklaşımları bağlamında incelenmesi esas alınmıştır. Castoriadis'in toplumun tahayyüli kuruluşu çerçevesinde ele aldığı radikal tahayyül gücü ve toplumsal tahayyül kavramlaştırmaları, ötekinin bir imgelem olarak kuruluşuna açıklama getirirken, aynı zamanda bu kuruluşun politik bağlamı Carl Schmitt'in mutlak egemenlik ve politik olan tartışmalarından hareketle somut ve fiili bir zemine oturtulmuştur. Buna göre çalışmanın merkezi iki düşünürün birlikte okunması üzerine temellendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the concept of the political other is analysed as an imaginary constructed in the social imagination, the theoretical approaches of Cornelius Castoriadis and Carl Schmitt are used to examine the construction of the concept. While Castoriadis' conceptualisations of radical imagination and social imagination within the framework of the imaginative construction of society provide an explanation for the construction of the other as an imaginary, at the same time, the political context of this construction is placed on a concrete and actual ground based on Carl Schmitt's discussions on absolute sovereignty and the political. Accordingly, the centre of the study is based on the reading of the two thinkers together.