Çok geniş bant sinyaller ve ataletsel sensörler kullanılarak konumlama algoritmalarının geliştirilmesi
Development of positioning algorithms using UWB signals and inertial sensors
  1. Tez No: 885209
  2. Yazar: SERKAN ZOBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
GPS, Galileo, GLONASS ve Beidou gibi küresel seyrüsefer uydu sistemlerine erişimin olmadığı ya da engellendiği ortamlarda konumlama çözümü sunacak, doğruluğu yüksek ve gürbüz bir yaya seyrüsefer sistemi hem sivil hem de askeri alanda oldukça kritik bir ihtiyaç haline gelmiştir. Örneğin bina içerisinde görev yapan ilk müdahale ekipleri, yer seviyesinin altındaki ortamlarda çalışan işçiler ve savaş alanındaki askerler gibi yaya unsurların konumlandırılması ve takibi amacı ile böylesi bir yaya seyrüsefer sisteminin kullanımı oldukça elzemdir. Küresel seyrüsefer uydu sistemlerine erişilemeyen bu tarz zorlu ortamlarda yaya unsurlar için konumlama çözümü sunmak amacıyla kullanılabilecek alternatif birçok farklı teknoloji mevcuttur. Çok geniş bant sinyaller ve ataletsel sensörler yaya konumlama amacıyla kullanılabilecek bu alternatif teknolojilerdendir. Bu tez çalışmasında, küresel seyrüsefer sistemlerine erişimin sağlanamadığı ortamlarda yaya unsurlar için konumlama çözümü elde edilmesi amacıyla kullanılabilecek, çok geniş bant sinyaller ve ataletsel sensör teknolojilerini temel alan konumlama algoritmaları geliştirilmiştir. Geliştirilen konumlama algoritmalarının başarımı hem benzetim çalışmaları hem de gerçek zamanlı uygulamalar ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
In environments where access to global navigation satellite systems such as GPS, Galileo, GLONASS, and Beidou is not available or denied, a pedestrian navigation system that provides accurate and robust positioning solution has become a critical need in both civilian and military areas. It is crucial to utilize such a pedestrian navigation system for positioning and tracking purposes of many applications such as first responders working inside buildings, workers in subterranean environments and soldiers in combat zones. Various alternative technologies exist to provide positioning solutions for pedestrians in such challenging environments where global navigation satellite systems cannot be accessed. Among these alternative technologies are ultra-wideband signals and inertial sensors, both of which can be used for pedestrian positioning. In this thesis, positioning algorithms based on ultra-wideband signals and inertial sensor technologies have been developed with the aim of obtaining positioning solutions for pedestrians in environments where access to global navigation systems is not available. The performance of the developed positioning algorithms has been tested through simulation studies and real-time applications.