Detection of malnutrition using different screening tools in geriatric patient group: A cross-sectional study
Geriatrik hasta grubunda farklı tarama araçları kullanarak malnütrisyonun saptanması : Kesitsel bir çalışma
- Tez No: 885227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu kesitsel çalışma, 65 yaş ve üzerinde olan geriatrik yaş grubunda , farklı branşlarda hastane yatışı bulunan geriatrik hastalarda malnütrisyonu saptamak ve bu tarama araçları ile elde edilen sonuçların tutarlılığını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Hastaların malnütrisyon durumunu saptamak için, geçerliliği ve güvenirliliği olan NRS-2002 (Nütrisyonel Risk Skoru 2002), MUST (Malnütrisyon Universal Tarama Aracı) ve MNA-SF (Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form) beslenme tarama araçları kullanılmıştır. Araştırma, Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında Amerikan Hastanesi'nde yatışı olan 130 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılanların tamamından ek olarak veri toplama formu ile hastalık özgeçmişi ve sosyo-ekonomik durum bilgileri alınmıştır. NRS-2002'ye göre hastaların %51,5'inin nütrisyon riski altında olduğu ; MUST'a göre hastaların %33,1'inin yüksek malnütrisyon riskine sahip olduğu; MNA-SF'ye göre hastaların %39,2'sinin malnütrisyonlu olduğu ve %40'nın malnütrisyon riski altında olduğu saptanmıştır. Üç tarama testine göre de tümör cerrahileri, gastrointestinal sistem kanserleri hastalık gruplarındaki hastaların malnütrisyon riskinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to detect malnutrition in hospitalized geriatric patients aged 65 years and older and to assess the consistency of the results obtained with different screening tools. The research was conducted with 130 patients hospitalized between January and April 2023 at American Hospital. Valid and reliable nutrition screening tools NRS-2002 (Nuritional Risk Screening-2002), MUST (Malnutrition Universal Screening Tool) and MNA-SF (Mini Nutritional Assesment-Short Form) were used to determine the malnutrition status of the patients. Data were collected through a data collection form, including medical history and socio-economic status. According to NRS-2002, 51.5% of the patients were at nutrition risk; according to MUST, 33.1% had a high malnutrition risk; according to MNA-SF, 39.2% were malnourished, and 40% were at malnutrition risk. The results of all three screening tests identified patients in the groups undergoing tumour surgeries and those with gastrointestinal system cancer as being at risk for malnutrition. We found a significant consistency between NRS-2002, MUST as well as MNA-SF (p< 0.001). It can be concluded that malnutrition risk is high in geriatric patients, and all three tests are usable to detect malnutrition in patients aged 65 and older who are hospitalized.