Üniversite öğrencilerinde 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası oluşan travma düzeyinin belirlenmesi
Determination of trauma level in university students after the 6 February 2023 Kahramanmaraş centered earthquake
- Tez No: 885279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Psikoloji, Public Health, Accidents, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen yaklaşık 9 saat ara ile 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki deprem gerçekleşmiştir. Bu depremin, yıkıcı ve fiziksel etkilerinin yanında travmaları da beraberinde getirmiştir. Bu araştırmanın amacı 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerde depremi yaşamış üniversite öğrencilerinin travma düzeylerinin; cinsiyetlerine, öğrenime devam ettikleri sınıfa, öğrenim gördükleri bölüme ve depremi yaşadıkları ile göre farklılaşmasını incelemektir. Araştırmanın örneklemini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde öğrenim gören 100 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler tesadüfi olarak seçilmiş ve araştırmanın verileri anket çalışması ile toplanmıştır. Veriler“Depreme Maruz Kalan Bireylerin Psikolojik Etkilerini Belirlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği”olmak üzere iki farklı veri toplama aracı ile toplanmıştır. Veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. İlk olarak verilerin dağılımı araştırılmış ve normal dağılım göstermediği görülmüştür. Normal dağılım göstermemesi üzerine analizlere parametrik olmayan, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis-H testleri ile devam edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerindeki travma düzeyleri, cinsiyet ve öğrenime devam edilen sınıfa göre farklılaşırken depremin yaşandığı anda bulunulan ile ve öğrenime devam edilen bölüme göre farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two earthquakes with magnitudes of 7.7 and 7.6 occurred approximately 9 hours apart, affecting 11 provinces in Turkey, centered in Kahramanmaraş. In addition to the destructive and physical effects of this earthquake, it also brought trauma. The aim of this research is to determine the trauma levels of university students who experienced the earthquake in the Kahramanmaraş-centered earthquake that took place on February 6, 2023; To examine the differentiation according to their gender, the grade they continue their education in, the department they study in and the earthquake they experienced. The sample of the research consists of 100 students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. Students were selected randomly and the data of the research was collected through a survey. Data were collected with two different data collection tools:“Attitude Scale for Determining the Psychological Effects of Individuals Exposed to Earthquakes”and“Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale”. The data were analyzed with a statistical package program. First, the distribution of the data was investigated and it was found that it did not show a normal distribution. Since it did not show a normal distribution, the analyzes were continued with non-parametric Mann-Whitney U and Kruskal Wallis-H tests. According to the results of the analysis, it was observed that the trauma levels of university students differed according to gender and grade of education, but did not differ according to the province at the time of the earthquake and the department of education.