Yetişkinlik dönemindeki (18-65 yaş) dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri ile anksiyete düzeyi ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attention deficit hyperactivity disorder symptoms, anxiety levels, and psychological resilience in adulthood (18-65 years)
- Tez No: 885278
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlik sürecinde devam eden bir nöropsikiyatrik bozukluktur. DEHB, odaklanma güçlüğü, dürtüsellik ve hiperaktivite gibi günlük yaşamı önemli ölçüde etkileyen belirtilerle karakterizedir. Anksiyete ise, somut bir korku unsuru olmaksızın yaşanan yaygın bir kaygı durumudur ve bireyin günlük yaşamla uyumunu zorlaştırabilir, hayatla bağını zedeler. Bu iki nöropsikolojik durum, bireyin yaşamıyla olan etkileşiminde sorunlar yaratarak psikolojik sağlamlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu araştırma, yetişkinlik dönemindeki bireylerde DEHB belirtileri, anksiyete düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, 18-65 yaş arası kadın ve erkek Türkiye'de yaşayan benzer sosyoekonomik düzeylere sahip rastlantısal seçilen 111 kişi katılmıştır. Katılımcılara Beck Anksiyete Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Yetişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucu; dikkat eksikliği semptomları anksiyete seviyelerini arttırdığını, ayrıca DEHB ve anksiyete semptomlarının birlikte bulunmasının, bireylerin psikolojik sağlamlıklarını zayıflatarak stresle başa çıkma yeteneklerini olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neuropsychiatric disorder that begins in childhood and continues into adulthood. ADHD is characterized by symptoms that significantly affect daily life, such as difficulty concentrating, impulsivity and hyperactivity. Anxiety, on the other hand, is a common state of anxiety experienced without a concrete element of fear and can make it difficult for the individual to adapt to daily life and damage his connection with life. These two neuropsychological conditions can negatively affect psychological resilience by creating problems in the individual's interaction with his life. This research aims to examine the relationship between ADHD symptoms, anxiety levels and psychological resilience in individuals in adulthood. In the study, 111 randomly selected men and women between the ages of 18-65 living in Turkey with similar socioeconomic levels participated. Beck Anxiety Scale, Brief Psychological Resilience Scale, and Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) were administered to the participants. The results of the study indicate that attention deficit symptoms increase anxiety levels. Additionally, the presence of both ADHD and anxiety symptoms together weakens individuals' psychological resilience, negatively affecting their ability to cope with stress.