Zeminlerin kompaksiyon parametrelerinin istatistiksel analizler ile elde edilmesi
Obtaining compaction parameters of soils by statistical analysis
- Tez No: 885308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Zemin kompaksiyonu, yol dolguları ve toprak barajlar için stabilite ve dayanıklılığın sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Zeminin yoğunluğunun arttırılması için yapılan kompaksiyon yönteminde en iyi sıkıştırma optimum su içeriğine (w opt ) denk gelen maksimum kuru birim hacim ağırlık (γ kmax ) değerinde gerçekleşmektedir. Zemin kompaksiyonu açısından çok önemli olan bu iki parametre laboratuvarda yapılan kompaksiyon deneyleri ile belirlenebilmektedir. Bu iki parametrenin laboratuvar deneyleri ile belirlenmesinin zaman alıcı ve zahmetli prosedürler gerektirmesinden dolayı, kompaksiyon parametrelerinin zeminlerin indeks özelliklerinden yararlanılarak regresyon analizlerine dayalı şekilde tahmin edilmesi uzun yıllardır alternatif bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, kompaksiyon parametrelerinin dolaylı yoldan regresyon analizlerine dayalı olarak tahmin edilebilmesi kapsamında 584 adet farklı zemin türü üzerinde uygulanan elek analizi, kıvam limitleri ve standart proctor deney sonuçlarını içeren geniş bir veri seti kullanılmıştır. Veri setinde yer alan zeminlerin fiziksel özellikleri kullanılarak optimum su içeriği (w opt ) ve maksimum kuru birim hacim ağırlık (γ kmax ) parametrelerinin belirlenmesi için regresyon analizlerine dayalı ampirik denklemler elde edilmiştir. Yapılan analizlerde her iki kompaksiyon parametresinin tahmininde en etkili fiziksel parametrenin ince dane yüzdesi (İD%), en zayıf etkileyici parametrenin ise kum yüzdesi (K%) olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte, her iki kompaksiyon parametresinin belirlenmesinde en başarılı tahmin modellerinin likit limit (LL), plastik limit (PL) ve ince dane yüzdesi (İD%) değişkenlerinin birlikte kullanıldığı modeller olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Soil compaction has an important place in ensuring stability and durability for road embankments and earth dams.In the compaction method used to increase the density of the soil, the best compaction occurs at the maximum dry unit volume weight (γkmax) value corresponding to the optimum water content (wopt). These two parameters, which are very important for soil compaction, can be determined by compaction tests performed in the laboratory. Since determining these two parameters through laboratory experiments requires time-consuming and laborious procedures, estimating compaction parameters based on regression analysis using the index properties of the soil has been considered an alternative method for many years. In this study, a large data set including sieve analysis, consistency limits and standard proctor test results applied on 584 different soil types was used to estimate compaction parameters indirectly based on regression analyses. Using the physical properties of the soils in the data set, empirical equations based on regression analyzes were obtained to determine the optimum water content (w opt ) and maximum dry unit volume weight (γ kmax ) parameters. In the analyses, it was understood that the most effective physical parameter in estimating both compaction parameters was the fine grain percentage (FG%), and the weakest effective parameter was the sand percentage (S%). Additionally, it has been observed that the most successful prediction models in determining both compaction parameters are those in which liquid limit (LL), plastic limit (PL) and fine grain percentage (FG%) variables are used together.