Yaşam ve teknoloji temelli ekoloji öğrenme modelinin tasarlanması ve değerlendirilmesi
Designing and evaluation of life and technology based ecology learning model
  1. Tez No: 885331
  2. Yazar: VİLDAN BOZ KÖMÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖRGÜLÜ ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada, ekolojik okuryazarlığın geliştirilmesine yönelik Yaşam ve Teknoloji Temelli Ekoloji Öğrenme Modeli tasarlanması ve tasarımın fen bilimleri öğretmenliği lisans öğrencilerinin ekoloji bilgileri, çevresel algıları ve kavramsal anlamalarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma, karma araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırma grubunu, bir devlet üniversitesinde fen bilimleri öğretmenliği programında öğrenim gören 30 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama aşaması, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve önerilen Sürdürülebilir Ekoloji dersi kapsamında yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Ekoloji Bilgi Testi, Çevre Algısı Ölçeği ve Kelime İlişkilendirme Testi kullanılmıştır. Ayrıca, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin açık uçlu form ile öğrencilerin ekolojiye yönelik bilgileri ve Yaşam ve Teknoloji Temelli Ekoloji Öğrenme Modeline yönelik yarı yapılandırılmış görüşme ile deney grubu öğrencilerinin görüşleri alınmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel veri analiz yöntemleri ve içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Yaşam ve Teknoloji Temelli Ekoloji Öğrenme Modeli ile gerçekleştirilen öğrenimin deney grubu öğrencilerinin çevre algıları, ekoloji bilgileri ve kavramsal anlamalarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın, mevcut müfredatlardan farklı konu alanlarını içermesi ve çağın ihtiyaçlarına yönelik güncel bilgiler sunması nedeniyle öğretim için yeni bir alanı gösterdiği ve bu anlamda alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda araştırma sonuçlarından yola çıkılarak eğitimcilerin, ekoloji ve çevre bilinci konularında öğrencilere okul dışı etkinlikler, alan çalışmaları, çevre projeleri gibi daha fazla pratik deneyim sunmaları ve tüm yaş grupları için ekoloji ile ilgili konu alanlarının güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to design a Life and Technology-Based Ecology Learning Model to enhance ecological literacy and to investigate the impact of this design on the ecological knowledge, environmental perceptions, and conceptual changes of pre-service science teachers. The study was conducted using a mixed research design. The research group consisted of 30 undergraduate students enrolled in the science teacher education program at a state university. The implementation phase of the study was carried out within the scope of the Sustainable Ecology course developed and proposed by the researchers. The Ecology Knowledge Test, Environmental Perception Scale, and Word Association Test were used as data collection tools. Additionally, the ecological knowledge of students in both the experimental and control groups was assessed using an open-ended form, and the opinions of the experimental group students regarding the Life and Technology-Based Ecology Learning Model were gathered through semi-structured interviews. Statistical data analysis methods and content analysis methods were used for data analysis. The results of the study indicated that the learning conducted with the Life and Technology-Based Ecology Learning Model positively influenced the environmental perceptions, ecological knowledge, and conceptual changes of the experimental group students. It is thought that the study will contribute to the field by demonstrating a new area for instruction due to its inclusion of subject areas different from current curricula and providing up-to-date information that meets the needs of the era. Based on the study results, it is recommended that educators offer students more practical experiences in ecology and environmental awareness, such as extracurricular activities, field studies, and environmental projects, and that ecology-related subject areas for all age groups be updated according to current needs.