Lisansüstü düzeyde Değerler Eğitimi dersi alan sınıf öğretmenlerinin görüşlerindeki değişimin incelenmesi
Examining the change in the opinions of classroom teachers who take graduate level Values Education course
  1. Tez No: 885346
  2. Yazar: MERYEM BOZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Değerler, sağlıklı bir toplumun inşasında ve toplumun huzur içinde yaşamasında geçmişten günümüze büyük öneme sahip olmuştur. Değerler eğitimi değerlerin tanınmasını, toplumların kültürlerini, inançlarını ve yaşam biçimlerini öğrenmelerini sağlar. Değerler eğitimi, değerlerin korunmasında ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasında önemli bir role sahiptir. Değerlerin eğitiminde çocukları ebeveynlerinden sonra en çok etkileyen sınıf öğretmenleridir. Öğretmenlerin değerler eğitimini öğrencilerine etkili bir şekilde verebilmelerinde gerekli eğitimleri almış olmaları önemlidir. Bu araştırmanın amacı lisansüstü eğitimlerinde değerler eğitimi dersi alan sınıf öğretmenlerinin görüşlerindeki değişimi ortaya koymaktır. Lisansüstü Düzeyde Değerler Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'de bir devlet üniversitesinde yüksek lisans eğitimlerinde değerler eğitimi dersi almış 10 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Ulaşılan başlıca sonuçlar arasında; öğretmenlerin değerler eğitimine yönelik bakış açılarının olumlu yönde etkilendiği, değerler eğitimini tüm derslere entegre etme becerisi kazandıkları, sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerin çeşitlendiği; mesleki gelişimlerine, iletişim becerilerine katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenler değerler eğitiminin tüm eğitim kademelerinde olması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Values have been of great importance from the past to the present in building a healthy society and living in peace. Values education provides recognition of values and learning about the cultures, beliefs and lifestyles of societies. Values education has an important role in protecting values and transferring them to future generations in the right way. Primary school teacher have the most influence on children in values education after their parents. It is important that teachers have received the necessary training to provide values education to their students effectively. The aim of this study is to reveal the change in the views of primary school teachers who took the values education course in their postgraduate education. The study group of the research consists of 10 primary school teacher who took a values education course in their graduate education at a state university in Turkey. Case design in qualitative research methods was used in the study. The data were collected with a semi-structured interview form prepared by the researcher. The data obtained from the research were analyzed by content analysis method. Among the main results obtained; teachers' perspectives on values education were positively affected, they gained the ability to integrate values education into all courses, in-class and out-of-class activities were diversified, and it contributed to their professional development and communication skills. In addition, the teachers participating in the study stated that values education should be included in all levels of education.