Müzikle desteklenen fen bilimleri konularının ortaokul öğrencilerinin başarılarına öz-düzenlemelerine tutumlarına öz-yeterlilik inançlarına etkisi ve görüşleri
The effect of science subjects supported by music on secondary students' success, self-regulations, attitudes, self-efficiency beliefs and opinions
- Tez No: 799755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE HATUN DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı müzikle desteklenen fen bilimleri konularının ortaokul öğrencilerinin başarılarına, öz-düzenlemelerine, tutumlarına, öz-yeterlilik inançlarına etkisi ve fen bilimleri konularının müzikle öğretimine yönelik öğrenci görüşlerini tespit etmektir. Araştırma karma desen olup, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test (The one group pre-test post-test desingn) deneysel desen, nitel araştırma yöntemlerinden ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kars ilinin bir ilçesine bağlı bir köy okulunun ortaokul bölümündeki her sınıf düzeyinde (5., 6., 7., 8.) öğrenim gören toplam 36 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerden 5. sınıf düzeyinde olanlara 5. sınıf Fen Bilimleri konusu olan 'Ay'ın Evreleri', 6.sınıf düzeyinde olanlara 6. sınıf Fen Bilimleri konusu olan 'Yoğunluk', 7. sınıf düzeyinde 7. sınıf Fen Bilimleri konusu 'Mitoz ve Mayoz Bölünme' ve 8. sınıf düzeyinde olanlara 8.sınıf Fen Bilimleri ünitesi olan 'Basınç'; müzik destekli fen öğretiminin bir öğretim yöntemi olmaması nedeni ile 5E öğrenme modelinin derinleştirme aşamasında müzik destekli fen öğretimi yapılmıştır. Enstrüman olarak her sınıf düzeyindeki sınıflarda klasik gitar kullanılmış ve gitar eşliğinde şarkılarla 5E öğrenme modelinin derinleştirme basamağında öğrencilere konular (5.,6.,7.) ve ünite (8.) öğretilmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak her sınıf düzeyindeki öğrencilere“Fen Bilimlerine Yönelik Öz-düzenleme Ölçeği”,“Ortaokul Öğrencileri İçin Fen Bilimleri Öğrenmeye Yönelik Öz-Yeterlilik İnanç Ölçeği”,“Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve "Başarı Testi (5.sınıf 'Ay'ın Evreleri, 6.sınıf 'Yoğunluk', 7.sınıf 'Mitoz ve Mayoz Bölünme' konuları ile 8.sınıf 'Basınç' ünitesine yönelik) kullanılmıştır. Ölçme araçları konuların ve ünitenin 5E öğrenme modelinin derinleştirme aşamasında fen bilimleri konuları ve ünitesinin müzikle öğretiminden önce ve sonra öğrencilere uygulanmıştır. Sonrasında fen bilimleri konularının müzikle öğretimine yönelik her sınıf düzeyindeki (5., 6., 7., ve 8.) öğrencilere yapılandırılmış sorular sorularak onlardan görüşler alınmıştır. Öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanan ölçme araçlarının ve onlarla yapılan görüşmelerin yazılı kayıtlarının analizleri yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde non-parametric analizlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar t-Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; fen bilimleri konularının müzikle öğretiminin ortaokul öğrencilerinin fen bilimlerine yönelik başarılarını, öz-düzenlemelerini ve tutumlarını arttırdığı, özyeterlilik algılarında ise herhangi bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin fen bilimleri konularının müzikle öğretimine yönelik görüşlerine bakıldığında ise genel olarak; fen bilimleri dersini daha iyi anladıkları, dersin daha eğlenceli olduğu, dersi daha fazla sevdikleri, dersi kolay buldukları, şarkıların çok güzel, eğlenceli ve öğretici olduğu şeklinde görüş bildirdikleri araştırma sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of science subjects supported by music on secondary school students' achievement, self-regulation, attitudes, self-efficacy beliefs and students' views on teaching science subjects with music. The research is a mixed design, one group pre-test-post-test design from the quantitative research methods (The one group pre-test post-test design) experimental design, and one of the qualitative research methods, case study. A total of 36 students studying at every grade level (5th, 6th, 7th, 8th) in the secondary school section of a village school in a district of Kars in the 2021-2022 academic year participated in the research. 'Phases of the Moon', which is the 5th grade Science subject, for the students who participated in the research, 'Density', which is the 6th grade Science subject, for the 5th grade students, and 'Mitosis', the 7th grade Science subject for the 7th grade students. and 'Meiosis'; Since music-assisted science teaching is not a teaching method, music-assisted science teaching was carried out in the deepening phase of the 5E learning model. The classical guitar was used as an instrument in the classrooms of all grade levels, and it was tried to teach the subjects (5th, 6th, 7th) and unit (8th) to the students in the deepening step of the 5E learning model with songs accompanied by guitar. As data collection tools in the research,“Self-regulation Scale for Science”for students at all grade levels,“Self-Efficacy Scale for Learning Science for Secondary School Students”,“Attitude Scale for Science Lesson”and“Achievement Test (Grade 5)”. Phases of the Moon, 6th grade 'Density', 7th grade 'Mitosis and Meiosis' topics and 8th grade 'Pressure' unit) were used. Assessment tools were applied to the students before and after teaching the science subjects and unit with music in the deepening phase of the 5E learning model of the subjects and the unit. Afterwards, structured questions were asked to students at all grade levels (5th, 6th, 7th, and 8th) regarding the teaching of science subjects with music, and their opinions were received. The measurement tools applied to the students as pre-test and post-test and the written records of the interviews with them were analyzed. Wilcoxon Signed Ranks t-Test, one of the non-parametric analyzes, was used in the analysis of quantitative data. Content analysis was performed in the analysis of qualitative data. According to the research results; It was determined that teaching science subjects with music increased the success, self-regulation and attitudes of secondary school students towards science, and there was no change in their self-efficacy perceptions. When we look at the students' views on teaching science subjects with music, in general; As a result of the research, it was determined that they understood the science lesson better, the lesson was more fun, they liked the lesson more, they found the lesson easy, the songs were very beautiful, entertaining and instructive.