Günahkâr müminlerin âhirette cezalandırılacağını bildiren âyetlerin tefsiri
Exegesis of verses indicating that sinful believers will be punished in the hereafter
- Tez No: 885465
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAGÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yüce Allah, insanoğlunu mükemmel bir şekilde yarattıktan sonra ona cüz'î irade ve akıl vermiştir. Bu sayede insan, küllî iradenin takdir buyurduğu yaşantının yanı sıra kendi hayatı hakkında seçimler yapabilmektedir. Bu seçim her konuda olabildiği gibi dini yaşantı içinde geçerlidir. Kişi, yüce Allah'ın kendisine verdiği akıl ve cüz'î irade sayesinde inkâr ve iman edebilmektedir. İman ettiği halde günah işleyebilmekte veya kendini günahtan uzak tutmaya gayret etmektedir. Dünya hayatının cazip gelmesi, şey-tana uyması, nefsinin kötü arzu ve isteklerine göre hareket etmesi, yaratılışındaki zafi-yetler nedeniyle kişi günaha girebilmektedir. Günahkâr kişinin âhiretteki durumu ise iman edip etmemesine göre değişmektedir. Mümin olmayan kişi, yaratanı inkâr veya şirk ile en büyük günahı işlemiş olur. Şartlarına uygun iman etmeden ölmesi duru-munda ebedi kalmak üzere cehenneme atılır. Mümin olan kişi ise, ölmeden işlediği günahlarına samimi bir kalp ile tövbe ederse günahları affolunur. Tövbe etmeden öl-düğü takdirde âhiretteki durumu yüce Allah'a kalmıştır. O, ister affeder ve cennetine koyar, isterse cehennemde cezasını çektikten sonra cennetine alır.
Özet (Çeviri)
After creating mankind perfectly, Allah endowed them with partial free will and intel-lect. Consequently, humans have the ability to make choices regarding their own lives alongside the ordained fate by divine will. This choice is applicable in all aspects, inc-luding religious practices. With the intellect and partial free will bestowed upon them by Allah, individuals can choose to believe or disbelieve. Even those who believe may commit sin sor strive to distance themselves from wrongdoing. The allure of worldly life, yielding to one's desires or succumbing to temptations, and inherent weaknesses in human nature can lead individuals into sin. The fate of a sinner in the hereafter de-pends on whether they believed or disbelieved. Those who do not believe, by denying their Creator or committing the greatest sin of polytheism, will face eternal damnation in hell if they die without acknowledging the oneness of Allah. Conversely, a believer who sincerely repents for their sins before death will have their sins forgiven. If they die without repentance, their fate in the hereafter is left to Allah's judgment. He may choose to forgive them and admit them directly into paradise, or they may undergo punishment in hell before being admitted to paradise.