Investigation of career guidance programs implemented in Science and Art Centers (BİLSEM) in terms of curriculum components
Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) uygulanan kariyer rehberlik programlarının program ögeleri açısından incelenmesi
- Tez No: 885472
- Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) uygulanan Kariyer Yönlendirme Programlarını müfredat bileşenleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, doküman analizi ve alan uzmanları ile görüşmeler yoluyla betimsel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de üstün yetenekli öğrencilere sunulan kariyer rehberliği hizmetlerinin mevcut durumunu ortaya koymak ve alan uzmanlarının Kariyer Rehberliği Programlarına ilişkin görüşlerini belirleyerek öneriler geliştirmektir. Çalışmanın bulguları, BİLSEM'lerde uygulanan kariyer rehberliği programlarının eğitim felsefesi, hedefler, içerik bileşeni, öğretme-öğrenme süreci ve ölçme değerlendirme bileşeni açısından nasıl uygulandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, BİLSEM'lerde uygulanan Kariyer Rehberliği Programlarının üstün yetenekli öğrencilerin kariyer gelişimlerini desteklemek için önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu programların daha etkili hale getirilmesi için programların içerik ve uygulama süreçlerinin sürekli güncellenmesi ve değerlendirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, üstün yetenekli öğrencilerin kariyer rehberliği için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Career Guidance Programs implemented in Science and Art Centers (BİLSEM) in terms of curriculum components. The research was carried out with descriptive research method through document analysis and interviews with field experts. The main purpose of the study is to reveal the current status of career guidance services offered to gifted students in Turkey and to develop recommendations by determining the opinions of field experts on Career Guidance Programs. The findings of the study revealed how the career guidance programs implemented in BİLSEMs are implemented in terms of educational philosophy, objectives, content component, teaching-learning process and assessment and evaluation component. In conclusion, this study shows that Career Guidance Programs implemented in BİLSEMs are an important tool to support the career development of gifted students. In order to make these programs more effective, it is recommended that the content and implementation processes of the programs should be continuously updated and evaluated. It also offers suggestions for career guidance of gifted students.