Millî Mücadele dönemi Türk romanlarında halk kültürü unsurları (1918-1923)
Elements of folk culture in Turkish novels during the National Struggle period (1918-1923)
- Tez No: 885546
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 966
Özet
Millî Mücadele Dönemi'nde (1918-1923) on dokuz romancı tarafından yazılan otuz iki romanın halk kültürü unsurları bakımından ele alınması çalışmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Doküman analizi ve tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada, halk kültürü unsurlarının romancılar tarafından hangi amaçla ve nasıl kullanıldığı tespit edilerek Türk halk kültürü ve Türk romanı arasındaki ilişki incelenmiştir. Tanzimat Dönemi'yle birlikte yeni bir edebî tür olarak gelişen Türk romanının esasen geleneksel temelleri vardır. Roman türü, toplumun geçirdiği değişimlerin ve yaşadığı zorlukların serbestçe anlatılabileceği yeni bir alan olmuştur. Mütareke Dönemi romancıları da yaşanan siyasi, sosyo-ekonomik problemlerin etkisiyle toplumdaki bozulmayı fark edip yaptıkları tahlil ve tasvirler ile kültürel değerlerimizin sosyal hayatı düzenlemede, birlik ve beraberliği sağlamadaki rolünü kurgusal dünyaları ile dile getirmişlerdir. Ayrıca dönemin romancıları halk kültürü unsurlarını, olayların akışı içinde doğal bir şekilde kullanarak kültürümüzün geçmişten günümüze aktarımını sağlamışlardır. Bu yönüyle Mütareke Dönemi yazarlarının, kültürel kimliğimizin oluşmasında ve devam ettirilmesinde halk kültürü unsurlarının aslî bir vazife üstlendiğinin bilincinde oldukları ve bunu eserlerine yansıttıkları görülebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing thirty-two novels written by nineteen writers during the National Struggle Period (1918-1923) with respect to elements of folk culture. By employing document analysis and survey methods, the research identifies the objectives and methods used by novelists in incorporating folk culture elements, there by examining the link between Turkish folk culture and Turkish literature. The Turkish novel, which emerged as a new literary form during the Tanzimat Period, has traditional roots. This genre has provided a new medium to freely depict the societal changes and difficulties faced. The novelists of the Armistice Period also realized the deterioration in the society under the influence of political and socio-economic problems and expressed the role of our cultural values in regulating social life and ensuring unity and solidarity with their fictional worlds. Moreover, the authors of this period seamlessly integrated folk culture elements into the progression of their stories, thus aiding in the preservation and transmission of our culture from past to present. This shows that Armistice Period writers were aware of the essential role that elements of folk culture played in the formation and continuation of our cultural identity and reflected this in their works.