Futbolda yenilenen uzatma süresi uygulamasının aktivite profili üzerine etkileri: Türkiye Spor Toto Süper Lig örneği
The effects of renewed additional time application on activity profile in football: Turkish Spor Toto Super League example
  1. Tez No: 918501
  2. Yazar: ÇAĞATAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL HARBİLİ, DOÇ. DR. ONAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Futbolda“uzatma süresi”veya“duraklama süresi”olarak da adlandırılan süre, hakemin, sakatlıklar ve benzeri nedenlerle oyunun ne kadar süre durdurulduğuna bağlı olarak oyunun her iki yarısının sonuna eklemeye karar verdiği ek zamandır. Son dönemde uzatma sürelerini belirlemede değişikliğe gidilerek uzatma sürelerini belirleme görevinin maçın hakemi yerine Video Yardımcı Hakem Asistanı (VYHA) tarafından yapılmasına karar verilmiştir. 2022 Katar Dünya Kupasından sonra Türkiye Süper Liginde de bu değişiklik uygulanmaya başlamıştır. Bu nedenle araştırmanın amacı futbolda değişen uzatma süresi uygulamasının oyuncuların aktivite profiline etkisini incelemekti. Bu araştırmada, 19 takımın aktif olarak katıldığı 2022-2023 Türkiye Süper Ligi sezonunun toplam 38 haftasında oynanan 312 maçın verileri analiz edildi. Verilerin toplanmasında FIFA sertifikalı InStat Fitness optik izleme teknolojisi kullanıldı. Maçlar uygulama değişikliği öncesi ve sonrası olmak üzere iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Çalışmada sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelendi. Sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi kullanıldı. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In football, the period also called“added time”or“stoppage time”is the additional time that the referee decides to add to the end of each half of the game, depending on how long the game is stopped due to injuries and similar reasons. Recently, it has been decided that the decision to determine stoppage time will be made by the Assistant Video Assistant Referee (AVAR) instead of the match referee. This change was also implemented in the Turkish Super League after the 2022 Qatar World Cup. This study aims to examine the effect of changing stoppage time practice on activity profile of players in football. In this study, the data of 312 matches played in a total of 38 weeks of the 2022-2023 Turkish Super League season, in which 19 teams actively participated, were analyzed. FIFA-certified InStat Fitness optical tracking technology was used for data collection. The matches were divided into two groups as before and after the application change and compared. The conformity of numerical variables to normal distribution was analysed by Shapiro Wilk test. Independent sample t-test was used to compare the numerical variables. Analyses were performed with the help of the SPSS 22.0 program.