Oil price surges and the yield curve
Petrol fiyatları ve getiri eğrisi
- Tez No: 885692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez, petrol fiyatlarındaki değişimlerin faizlerin vade yapısına etkisini incelemektedir. Bu amaçla, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nün dünyada petrol tedarikinde lider kuruluş olması ve petrol piyasasının belirlenmesinde önemli bir etkiye sahip olması nedenleriyle (Känzig, 2021), petrol arz şoklarının kaynağı olarak OPEC'in duyurularını kullanıyoruz. Piyasa temelli sürprizler ile temsil edilen petrol arzı şoklarını Känzig (2021)'den alarak bir olay çalışması yürütüyoruz. Olay çalışmasının regresyon sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri bağlamında petrol arzı haber şoklarının uzun vadeli getirileri önemli ölçüde etkilediğini ancak bu etkinin kısa vadede mevcut olmadığını göstermektedir. Bu bulgular, petrol fiyatlarındaki artışların nominal tahvillerin enflasyon risk primini yükseltmesi yoluyla açıklanabilir. Bu mekanizmayı basit bir tüketime dayalı varlık fiyatlama modeli kullanarak modelliyoruz. Model, petrol dışındaki malların tüketim büyümesi ile petrol arzı haber şoklarının eşzamanlı olarak ampirik açıdan desteklenen ters yönlü hareketlerinin risk primini artırdığını ve getiriler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceğini analitik olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of changes in oil prices on the term structure of interest rates. For this purpose, we consider The Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) announcements as the source of supply shocks since OPEC is the leading organization for oil supply in the world and has a significant influence on the market determination of oil prices (Känzig, 2021). We conduct an event study using oil supply shocks proxied by market based surprises as in (Känzig, 2021). Event study regressions show that oil supply news shocks significantly affect long term yields, while the effect does not exist in the short term in the United States (U.S.) context. We argue that these findings can be justified by the response of inflation risk premium where an increase in oil price increases the compensation for holding nominal bonds. We model this mechanism by using a simple consumption-based asset pricing setup. The model analytically shows that simultaneous, empirically supported, reverse direction movements in the consumption growth of goods other than oil and oil supply news shocks can increase the inflation risk premium and put upward pressure on yields.