Böbrek taş tedavisinde kullanılan retrograt intrarenal cerrahide thulium fiber lazer ile holmium:yag lazer litotripsinin karşılaştırılması: Randomize prospektif bir çalışma
The comparison of thulium fiber laser and holmium: yag laser lithotripsy in retrograde intrarenal surgery for kidney stone treatment: A randomized prospective study
  1. Tez No: 885716
  2. Yazar: BAKYTBEK KOZUBAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ADANUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: 20 mm altı böbrek taşların retrograt intrarenal cerrahisinde (RİRC) altın standart olan Holmium: Yttrium Alüminyum Garnet (Ho:YAG) lazer litotripsi ile son zamanda yeni bir lazer teknolojisi olarak bilinen Thulium fiber lazer (TFL) litotripsinin sonuçlarını karşılaştırılmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Eylül 2022–Kasım 2023 tarihleri arasında kliniğimizde 20 mm altı renal taş nedeniyle Ho:YAG lazer ve TFL litotriptörlerini kullanılarak RİRC uygulanan 126 hastanın preoperatif demografik verileri, taş özellikleri, çekilen KUB, USG ve NCCT bulguları prospektif olarak incelendi. Operasyon süresi, lazer kullanım süresi, postoperatif taşsızlık oranı (SFR), peroperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Tüm hastalar kullanılan lazer litotriptöre göre TFL ve Ho:YAG olarak iki grubu ayrıldı. Lazer seçimi ise işlem öncesi ameliyathane hemşiresi tarafından yapılan kapalı zarf usulü kura ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 126 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 49.16 ± 15.18 yıl olarak belirlendi. Bu hastaların %64.3'çü (81) erkek, %35.7'si (45) kadındı. TFL grubunda 64 hasta (%50.8), Ho:YAG lazer grubunda ise 62 hasta (%49.2) bulunmaktaydı. Operasyon ve lazer kullanım sürelerine bakıldığında, TFL grubunda Ho:YAG lazer grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısa olduğu gözlendi: TFL grubunda operasyon süresi 45.77 ± 15.67, lazer kullanım süresi 29.84 ± 13.32; Ho:YAG lazer grubunda ise operasyon süresi 52.79 ± 18.11, lazer kullanım süresi 36.39 ± 15.75 olarak belirlendi (sırasıyla p=0.031 ve p=0.024). Ancak, SFR açısından gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Sonuç: 20mm'den küçük böbrek taşlarınında kullanılan lazer litotiripsi tedavisinde; Thulium fiber lazer ve Ho:YAG lazer litotirpsisi benzer etkinlik, güvenilirlik ve düşük komplikasyon oranları ile kullanılabilmektedir. Thulium fiber lazer kullanımıyla operasyon süresinin daha kısa olması gibi önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu konuda yapılacak daha geniş serilerdeki çalışmalar literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to compare the results of Holmium: yttrium-aluminum-garnet (Ho:YAG) laser lithotripsy, which is the gold standard in retrograde intrarenal surgery (RİRS) for kidney stones under 20 mm, and Thulium fiber laser (TFL) lithotripsy, which is recently known as a new laser technology. Materials and Methods: Preoperative demographic data, stone characteristics, KUB, USG and NCCT findings of 126 patients who underwent RIRS using Ho:YAG laser and TFL lithotriptors due to renal stones under 20 mm in our clinic between September 2022 and November 2023 were prospectively examined. Operation time, laser use time, postoperative stone-free rate (SFR), and perioperative and postoperative complications were recorded. All patients were divided into two groups as TFL and Ho:YAG according to the laser lithotripter used. The laser selection was determined by a closed envelope draw made by the operating room nurse before the procedure. Results: A total of 126 patients were included in the study. The average age of the patients was determined as 49.16 ± 15.18 years. 64.3% (81) of these patients were male and 35.7% (45) were female. There were 64 patients (50.8%) in the TFL group and 62 patients (49.2%) in the Ho:YAG laser group. When the operation and laser usage times were examined, it was observed that they were statistically significantly shorter in the TFL group compared to the Ho:YAG laser group: In the TFL group, the operation time was 45.77 ± 15.67, the laser usage time was 29.84 ± 13.32; In the Ho:YAG laser group, the operation time was 52.79 ± 18.11 and the laser usage time was 36.39 ± 15.75 (p=0.031 and p=0.024, respectively). However, no significant difference was observed between groups in terms of SFR. Conclusion: Laser lithotripsy treatment used in kidney stones smaller than 20 mm; Thulium fiber laser and Ho:YAG laser lithotripsy can be used with similar effectiveness, reliability and low complication rates. Important results such as shorter operation time have been achieved with the use of Thulium fiber laser. Studies in larger series on this subject will contribute to the literature.