Üniversite öğrencilerinde alkol kullanımının problem çözme becerilerine etkisi
The effect of alcohol use on the problem solving skills of university students
  1. Tez No: 885718
  2. Yazar: MEHMET KEŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, alkol kullanımı olan üniversite öğrencilerinde problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise, alkol kullanı olan üniversite öğrencilerinin problem çözme becerilerinin yordayıp yordamadığını test etmektedir. Bu araştırmada, yöntem olarak nicel araştırma desenlerinden tarama yönteminden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın evreni ise, İstanbul 3. Bölge de bulunan Küçükçekmece ve Avcılar bölgesinde bulunan üniversitelerdeki üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise amaçsal örneklem yöntemi ile seçilen 18 yaş ve üzeri 419 bireylerden oluşmaktadır. Araştırma bulgusunda,olayların etkisi ölçeği düzeyleri ile bağımlılık profil indeksinin bağımlılık şiddeti, madde kullanım özellikleri, tanı, yaşam üstüne etkileri, şiddetli istek ve motivasyon alt boyut düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda klinisyenlere yönelik şu önerilerde bulunulabilir: Terapilerde, alkol kullanımı olan bireylerin problem çözme becerilerini geliştirmeye odaklanılabilir. Terapiler, belirlenen çözümü uygulamada kararlılık, alternatif çözümleri araştırma ve modelleme yoluyla problem çözme becerilerinin geliştirilmesine yönelik olabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the effect of alcohol consumption on problem solving skills of university students. Another purpose of this study is to test whether the problem solving skills of university students who use alcohol are predictive. In this research, screening method was used from quantitative research patterns as a method. The universe of this research is Istanbul 3. It consists of university students from universities located in Küçükçekmece and Avcılar region, which are also located in the region. The sample of the study consists of 419 individuals aged 18 and over who were selected by the objective sampling method. In the research finding, it was found that there is a significant and positive relationship between the levels of the events impact scale and the addiction profile index's Deciency, substance use characteristics, diagnosis, effects on life, severe cravings and motivation sub-dimension levels. In this context, the following suggestions can be made to clinicians: Therapies can focus on improving the problem-solving skills of individuals with alcohol use. Therapies may be aimed at developing problem-solving skills through determination in applying the determined solution, research and modeling alternative solutions.