Aldatma eğilimi ile partner sosyotelizmi ve aşka ilişkin tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship infidelity, partner phubbing and love attitudes
- Tez No: 885733
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı aldatma eğilimi ile partner sosyotelizmi ve aşka ilişkin tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu yaşları 20 ile 63 arasında olan 359 evli bireyden oluşmaktadır. Çalışmada verilerin toplanması amacıyla Aldatma Eğilimi Ölçeği, Partner Sosyotelizm Ölçeği ve Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği: Kısa Form kullanılmıştır. Çalışma kapsamında aldatma eğilimi ile partner sosyotelizmi ve aşka ilişkin tutumlar arasındaki ilişkiler Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Partner sosyotelizminin ve aşka ilişkin tutumların aldatma eğilimini yordayıp yordamadığı regresyon analizi ile belirlenmiştir. Ayrıca aldatma eğiliminin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği ilişkisiz örneklemler t testi ile incelenmiştir. Aldatma eğilimi ile partner sosyotelizmi ve aşka ilişkin tutumlardan oyun gibi aşk arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Bununla beraber aldatma eğilimi ile aşka ilişkin tutumlardan tutkulu aşk, özgeci aşk, arkadaşça aşk arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca partner sosyotelizmi ile tutkulu aşk, özgeci aşk arasında negatif yönde ve sahiplenici aşk arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Oyun gibi aşk, tutkulu aşk, özgeci aşk tutumlarının ve partner sosyotelizminin aldatma eğilimini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşılık arkadaşça aşk, mantıklı aşk ve sahiplenici aşk tutumlarının aldatma eğilimini istatistiksel açıdan anlamlı olarak yordamadığı bulunmuştur. Aldatma eğiliminin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve buna göre aldatma eğilimi puan ortalamalarının erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between infidelity, partner phubbing and love attitudes. The study group of the research consists of 359 married individuals aged between 20 and 63. Infidelity Tendency Scale, Partner Phubbing Scale and Love Attitudes Scale: Short Form were used to collect data in the study. Within the scope of the study, the relationships between infidelity, partner phubbing and love attitudes were examined by Pearson product moment correlation coefficient. Whether partner phubbing and love attitudes predicted infidelity was determined by regression analysis. In addition, whether the infidelity differs according to gender was examined with the independent samples t test. According to the results of the research, it was determined that there was a positive significant relationship between the infidelity and partner phubbing. There was a positive significant relationship between the infidelity and ludus. However, it was determined that there were negative significant relationships between the infidelity and eros, agape and storge. Additionally, it was determined that there were negative significant relationships between partner phubbing and eros, agape. There was a positive significant relationship between partner phubbing and mania. İt was determined that ludus, eros, agape and partner phubbing predict the infidelity. On the other hand, it was found that storge, pragma and mania did not predict the infidelity statistically significantly. It was determined that the infidelity showed a significant difference according to gender and accordingly, the mean scores of the infidelity were higher in men than in women.