Okul öncesi öğretmenlerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişki (Düzce ili örneği)
The relationship between the lifelong learning tendencies of preschool teachers and their professional satisfaction levels (Düzce province sample)
  1. Tez No: 885827
  2. Yazar: YUNUS DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile mesleki doyum düzeylerini ve iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Düzce ilinde resmi bağımsız anaokulu ve resmi anasınıfında çalışan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, söz konusu evrenden basit tesadüfü örnekleme yoluyla yansızlık kuralına göre belirlenmiş 396 okul öncesi öğretmeni arasından seçilen 225 öğretmenden oluşmaktadır. Bu bağlamda, araştırmada üç farklı araştırma desenine başvurulmuştur. Katılımcıların yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve mesleki doyum düzeylerinin belirlenmesinde“betimsel tarama modeli”, katılımcıların yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve mesleki doyum düzeylerinin belirlenmesinde demografik değişkenler bağlamında karşılaştırmalarda“nedensel karşılaştırma”ve iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ise“ilişkisel tarama”modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu yer almaktadır. İlgili bölümde araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyeti, öğrenim düzeyi, kıdemi, medeni durumu ve hizmet içi eğitim durumlarına yönelik sorular yer almaktadır. İkinci bölümde katılımcıların hayat boyu öğrenme eğilimi düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılan Gür-Erdoğan ve Arsal (2016) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilim Ölçeği”ve son bölümde mesleki doyum düzeylerini belirlemeyi hedefleyen Kuzgun, Aydemir Sevim ve Hamamcı (1999) tarafından geliştirilen 20 maddelik“Mesleki Doyum Ölçeği”yer almaktadır. Veri analizinde Statistical Package for the Social Sciences 25 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan öğretmenlerin hayat boyu öğrenme eğilimlerinin oldukça yüksek/olumlu çıktığı ancak mesleki doyum düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda yaşam boyu öğrenme eğilimi ölçeği geneli alt boyutları ile mesleki doyum ölçeği ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the lifelong learning tendencies and professional satisfaction levels of preschool teachers and the relationship between the two variables. The population of the research consists of preschool teachers working in official independent kindergartens and official nursery schools in Düzce province. The sample of the study consists of 225 teachers selected among 396 preschool teachers who were determined according to the rule of impartiality through simple random sampling. In this context, three different research designs were used in the study. The“descriptive screening model”was used to determine the lifelong learning dispositions and professional satisfaction levels of the participants, the“causal comparison”model was used for comparisons in the context of demographic variables in determining the lifelong learning dispositions and professional satisfaction levels of the participants, and the“relational screening”model was used to reveal the relationship between two variables. The data collection tool used in the study consists of three parts. The first part includes the personal information form created by the researcher. In the related section, there are questions about the gender, education level, seniority, marital status and in-service training status of the preschool teachers participating in the study. The second section includes the“Lifelong Learning Tendency Scale”developed by Gür-Erdoğan and Arsal (2016), which was used to determine the lifelong learning tendency levels of the participants, and the last section includes the 20-item“Professional Satisfaction Scale”developed by Kuzgun, Aydemir Sevim, and Hamamcı (1999), which aims to determine their professional satisfaction levels. Statistical Package for the Social Sciences 25 programme was used in data analysis. According to the results of the research, it was determined that the lifelong learning tendencies of the teachers participating in the research were quite high / positive, but their professional satisfaction levels were low. At the same time, it was concluded that there was no statistically significant relationship between the general sub-dimensions of the lifelong learning disposition scale and the professional satisfaction scale and its sub-dimensions.