Erkekliğin yapılandırılması ve sürdürülmesinde estetik müdahalelerin etkisi
The effect of aesthetic interventions on the construction and maintenance of masculinity
- Tez No: 885840
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, tüketim toplumunda bedenin estetik cerrahi yoluyla tüketilmesinin erkeklik üzerine etkisi ve ideal erkek bedeninden farklı olmanın yarattığı ekonomik, sosyal ve kültürel zorlukları araştırmak ve erkekleri beden tüketimine yönlendiren nedenleri incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda estetik cerrahi işlem kararı vermiş erkek katılımcılar ile işlemler öncesinde yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak nitel bir araştırma planlanmıştır. Estetik cerrahi müdahaleler günümüz kapitalist tüketim toplumlarında beden tüketiminin popüler bir yolu haline gelmiştir. Kadın bedeni gibi erkek bedeni de tüketimin nesnesi haline gelmiştir. Erkek, erkekliğin yapılanması ve yeniden inşasında ideal erkek bedenine sahip olayı istemektedir. Bedenini dönüştürmeyi bir yatırım olarak düşünerek, ekonomik, sosyal ve duygusal ilişkilerinde iyileşme beklemektedir. Kadınlara ait güzellik alanına girdiklerini düşünen erkek katılımcılar, estetik cerrahi sürecinde kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmediklerinden, görüşme sürecinin kısa sürmesi ve cerrahi işlemin sonuçlarının abartılı olmamasını tercih ettiler. Sonuç olarak, erkek bedeninin yapılanması ve yeniden yapılanması için estetik cerrahi erkeklerin beden projesinin bir aracı gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the effect of consuming the body through aesthetic surgery on masculinity in the consumer society and the economic, social and cultural difficulties caused by being different from the ideal male body, and to examine the reasons that lead men to body consumption. For this purpose, a qualitative research was planned using structured and semi-structured interview techniques with male participants who decided to undergo aesthetic surgery. Aesthetic surgical interventions have become a popular way of body consumption in today's capitalist consumer societies. Like the female body, the male body has also become the object of consumption. Men want to have the ideal male body in the structuring and reconstruction of masculinity. Considering transforming his body as an investment, he expects improvement in his economic, social and emotional relationships. Male participants, who thought they were entering the field of women's beauty, did not feel psychologically comfortable during the aesthetic surgery procedures, so they preferred the interviews to be short and results of interventions not to be exaggerated. As a result, aesthetic surgery seems to be a tool of the men's body project for the structuring and restructuring of the male body.