Eş seçme stratejilerinin reddedilme duyarlılığı ve çelişik duygulu cinsiyetçilik açısından incelenmesi
An analysis of spousal strategies in terms rejection sensitivity and ambi̇valent sexism
- Tez No: 885975
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada eş seçme stratejilerinin reddedileme duyarlılığı ve çelişik duygulu cinsiyetçilik açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların eş seçme stratejilerinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 öğretim yılında Türkiye genelinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki 272 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Eş Seçme Stratejileri Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri korelasyon analizi, regresyon analizi, tek yönlü ANOVA ve t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda reddedilme duyarlılığı değişkeninin eş seçme stratejilerinden aile kurumu ve güven, alt boyutunun reddedilme duyarlılığını yordarken sosyoekonomik durum, dini ve siyasi benzerlik, fiziksel özellik, bekâret, çocuk bakımı ve aşk alt boyutunu yordamadığı; koruyucu cinsiyetçilik değişkeninin aile kurumu ve güven, sosyoekonomik durum, dini ve siyasi benzerlik, bekâret, çocuk bakımı, aşk alt boyutunun koruyucu cinsiyetçiliği yordarken fiziksel özellik at boyutunun yordamadığı; düşmanca cinsiyetçiliğin eş seçme stratejilerinden sadece bekâret alt boyutunu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Eş seçme stratejilerinin cinsiyet değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için yapılan t testi sonucuna göre; aile kurumu ve güven, sosyoekonomik durum, dini ve siyasi benzerlik, çocuk bakımı ve aşk alt boyutunun cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaştığı ve kadınların erkeklere göre daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Bekâret ve fiziksel özellik alt boyutunun ise kadın ve erkek cinsiyetine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine mate selection preferences in terms of rejection sensitivity and ambivalent sexism. Additionally, the study aims to investigate whether there are gender differences in the mate selection preferences of the participants The study group consisted of 272 university students at the undergraduate, master's, and doctoral levels across Turkey during the 2023-2024 academic year. The study utilized a Personal Information Form created by the researcher, the Mate Selection Strategies Scale, the Rejection Sensitivity Scale, and the Ambivalent Sexism Scale. In line with the hypotheses of the study, the research data were analyzed using correlation analysis, regression analysis, one-way ANOVA, and t-tests. The results of the study indicated that the rejection sensitivity variable predicted the family institution and trust sub-dimension of mate selection strategies, while it did not predict the socioeconomic status, religious and political similarity, physical characteristics, virginity, childcare, and love sub-dimensions. The benevolent sexism variable predicted the family institution and trust, socioeconomic status, religious and political similarity, virginity, childcare, and love sub-dimensions, while it did not predict the physical characteristics sub-dimension. Hostile sexism was found to only predict virginity sub-dimension of mate selection strategies. The t-test conducted to determine whether mate selection strategies differed according to gender showed that the family institution and trust, socioeconomic status, religious and political similarity, childcare, and love sub-dimensions significantly differed by gender, with women scoring higher than men. The virginity and physical characteristics sub-dimensions did not significantly differ by gender.