Ampirik bir çalışma ile hikâye anlatan mekân olarak müze deneyimini okumak: Şahinbey Milli Mücadelesi Müzesi
Museum as a story-telling place with an empirical study reading his experience: Şahinbey National Struggle Museum
  1. Tez No: 886026
  2. Yazar: KADİR TANCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yüzyıl başları itibari ile birer eğitim merkezine dönüşen müzelerde geleneksel müzecilik anlayışından uzaklaşıldığı görülmektedir. Bu çerçevede postmodern dönem olarak adlandırılan günümüz müzelerinde, müze mekânı içerisinde yer alan sergi sunumlarında hikâye anlatımı önem kazanmış ve etkileşimli alanların gelişimiyle ziyaretçilerin aktif rol alabileceği alanlar çoğaltılmıştır. Ampirik bir çalışma ile hikâye anlatan mekân olarak müze deneyimini okumak: Şahinbey Milli Mücadelesi Müzesi konulu tez çalışmamım amacı, Şahinbey Millî Mücadele Müzesinin mekânsal ve hikâye anlatımı deneyiminin müze ziyaretçileri üzerindeki etkilerini ve belirleyicilerini incelemek olmuştur. Çalışma kapsamında Şahinbey Millî Mücadele Müzesini deneyimleyen ziyaretçilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler sağlanmış ve müze deneyimini gerçekleştiren 400 katılımcıya müzenin mekânsal ve hikâye anlatımı deneyimi üzerine hazırlanan bir anket soru formu uygulanmıştır. Çalışmada uygulanan anket soru formunu, Weibel vd. (2015) Mekânsal Varlığın Ölçülmesi: Resimsel Varlığın Tanıtılması ve Doğrulanması ölçeği oluşturmuştur. Bu ölçekte kullanılan 6 faktör olduğu gibi kullanılmış ve faktörlerin karşılığında yer alan maddeler uyarlanarak müzenin mekânsal ve hikâye anlatımı deneyimine dair sorular anket soru formuna eklenmiştir. Uygulanılan bu anket çalışma neticesinde ele alınan müzenin mekânsal ve hikâye anlatımı deneyiminin ziyaretçiler tarafından nasıl algılandığı anket içeriğinde yer alan faktörlerle ele alınarak sonuçlandırılmıştır. Aynı zamanda müzenin betimleyici analizi ve mekânsal hikâye anlatımı deneyiminin okunması gerçekleştirilmiştir. Modern müzecilik anlayışıyla ele alınan günümüz müzelerinden birini oluşturan Şahinbey Millî Mücadele Müzesinin tarihi konak bölümü ve mağara sergi alanlarının müze ziyaretçilerine anlatmış olduğu betimleyici ve açıklayıcı hikâyeler müzelerin hikâye anlatımında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the museums, which have turned into education centers as of the beginning of the 20th century, have moved away from the traditional understanding of museology. In this context, in today's museums, which is called the postmodern period, storytelling has gained importance in the exhibition presentations in the museum space, and the areas where visitors can take an active role have been increased with the development of interactive areas. Reading the museum experience as a storytelling space through an empirical study: The aim of my thesis titled Şahinbey National Struggle Museum is to examine the effects and determinants of the spatial and storytelling experience of Şahinbey National Struggle Museum on museum visitors. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with the visitors who experienced the Sahinbey National Struggle Museum, and a survey questionnaire was prepared on the spatial and storytelling experience of the museum. Weibel et al. (2015) Measures of Spatial Presence: The Identification and Verification of Pictorial Entity Scale. The 6 factors used in this scale were used and questions related to the spatial and storytelling experience of the museum were added to the questionnaire. As a result of this survey, the spatial and storytelling experience of the museum, which was discussed in the survey, was evaluated by the factors included in the questionnaire. At the same time, the descriptive analysis of the museum and the spatial storytelling experience were read. The historical mansion section of the Sahinbey National Struggle Museum, which constitutes one of the contemporary museums of the modern museum, and the descriptive and descriptive narratives that the cave exhibition grounds told the museum visitors showed how important the museums are in storytelling.