Afetlerde krize müdahale: Kahramanmaraş Depremi'nde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çalışmaları
Crisis intervention in disasters: activities of the Ministry of Family and Social Services in the Kahramanmaraş Earthquake
- Tez No: 886027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde etkilenen 11 il arasında yer alan Kahramanmaraş ilinde deprem sonrası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın (ASHB) sunduğu hizmetlerin afetlerde krize müdahale kapsamında kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Araştırma, depremzedeler ve ASHB çalışanları ile yapılan görüşmeler üzerinden elde edilen bulguları içermektedir. Depremzedelerin yaşadıkları ve hizmetlere erişimdeki zorluklar, ASHB çalışanlarının karşılaştığı sorunlar ve öneriler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma sonucunda, ASHB'nin depremzedelere yönelik sağladığı hizmetlerde barınma, beslenme ve psikososyal destek gibi temel ihtiyaçların öncelikli olduğu belirlenmiştir. Ancak, depremzedelerin birçoğu bu hizmetlerden yeterince faydalanamadığını, bilgilendirme ve erişim konusunda sorunlar yaşadığını ifade etmiştir. Özellikle psikososyal destek hizmetlerine duyulan ihtiyaç vurgulanırken, bu hizmetlere erişimin kolaylaştırılması gerektiği üzerinde durulmuştur. ASHB çalışanları, afet müdahalesi sırasında koordinasyon eksikliği ve personel eğitimindeki yetersizlikler gibi zorluklarla karşılaştıklarını belirtmiştir. Gelecekteki doğal afetlere daha iyi hazırlanmak için personel eğitiminin güçlendirilmesi, psikososyal destek hizmetlerinin genişletilmesi ve kurumlar arası işbirliğinin artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive evaluation of the services provided by the Ministry of Family and Social Services (MFSS) in Kahramanmaraş, one of the 11 provinces affected by the earthquake on February 6, 2023, within the scope of crisis intervention in disasters. The research includes findings obtained from interviews with earthquake victims and MFSS employees. The challenges faced by the victims and their difficulties in accessing services, as well as the problems encountered by MFSS employees and their suggestions, are examined in detail. The study concludes that the services provided by MFSS to earthquake victims prioritize basic needs such as shelter, food, and psychosocial support. However, many victims reported insufficient access to these services and experienced problems related to information dissemination and accessibility. The need for psychosocial support services was particularly emphasized, and it was highlighted that access to these services should be facilitated. MFSS employees mentioned challenges such as lack of coordination during disaster response and inadequacies in personnel training. To better prepare for future natural disasters, it is recommended to strengthen personnel training, expand psychosocial support services, and increase inter-institutional cooperation.