6 Şubat 2023 depremi sonrası alanda çalışan sağlık profesyonellerinin gözünden krize müdahale uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of crisis intervention practices from the eyes of health profesionals n the field after the 6 February 2023 Earthquake
  1. Tez No: 942459
  2. Yazar: SAFİYE ELİF KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Afetler beklenmedik bir biçimde oluşan, geçmişten günümüze tekrarlanan ve etkileri ile sosyal yaşamı sekteye uğratan olaylardır. AFAD, 2024 yılında 32 bine yakın, 2025 yılı mayıs ayı itibarı ile ise 13 binden fazla deprem olayının yaşandığını açıklamıştır. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaklaşık 10 ili derinden etkilediği bilinmektedir. Afetlerin gerek doğal yoldan gerekse de insan eliyle meydana gelişleri önlenemese de etkileri kontrol edilebilmekte, önleme çalışmaları afetlerin bu olumsuz etkilerini azaltabilmektedir. Deprem sonrasında hem kamu hem özel hem de sivil kuruluşlara bazı sorumluluklar düşmektedir. Küresel ölçekte yankı uyandıran 6 Şubat depreminin ardından bölgeye yardım ve seferberlik çalışmaları da başlamıştır. İlk günden itibaren bölgede birçok meslek elemanı gerek ilk yardım alanında gerekse de psiko-sosyal destek için mesai harcamıştır. İlgili personel hem doğrudan deprem mağduru bireylerle çalışmış hem de deprem bölgesindeki organizasyona bütünü ile tanık olmuştur. Bu nedenle ilgili profesyonel ekibin afet sahası deneyimlerinin anlaşılması hedeflenmiştir. Ulusal alanyazında deprem konulu lisansüstü çalışmaların azlığı ise bu çalışmanın temel motivasyonlarından biri olmuştur. Bu çalışma 6 Şubat Depremi sonrasında deprem sahasına giderek krize müdahale uygulamaları gerçekleştiren 22 meslek elemanının deneyimlerinin anlaşılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma deseni ile tasarlanmış bu çalışmada veriler derinlemesine görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda personelin sahaya gönüllü gittikleri, akut dönemin plansız ve koordinesiz deneyimlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca sahadaki avantajlı ve dezavantajlı durumlar çeşitli bakış açılarıyla sunulurken kırılgan grupların deneyimlerine de yer verilmiştir. Çalışmada personelin gözünden mevzuatlara ve sosyal politikalara dair yorumlamalara da yer verilirken teorinin sahada pratiğe dönemediğinden bahsedilmiştir. Depremlerin ülkemiz için kaçınılmaz olduğu bilinmekle birlikte bu çalışma ile ülkemizde son ve en büyük afet olgusunun üzerinden derinlemesine bir inceleme yapılmış, literatüre güncel bir analiz sunulmuş ve kanıta dayalı uygulamaların çerçevesi geliştirilmiştir. Bu çalışmanın afet ve depremlerle ilgili çalışmalara güncel bir bakış ile ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that occur unexpectedly, have been repeated from past to present, and disrupt social life with their effects. AFAD announced that nearly 32 thousand earthquake events will occur in 2024 and more than 13 thousand as of May 2025. It is known that the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023 deeply affected approximately 10 provinces. Although disasters cannot be prevented, whether they occur naturally or by human intervention, their effects can be controlled, and prevention efforts can reduce these negative effects of disasters. After an earthquake, some responsibilities fall on public, private and civil organizations. Following the February 6 earthquake, which had global repercussions, aid and mobilization efforts have begun in the region. Since the first day, many professionals in the region have worked in the field of first aid and psychosocial support. The relevant personnel both worked directly with earthquake victims and witnessed the organization in the earthquake zone as a whole. For this reason, it is aimed to understand the disaster field experiences of the relevant professional team. The scarcity of postgraduate studies on earthquakes in the national literature was one of the main motivations for this study. This study was conducted to understand the experiences of 22 professionals who went to the earthquake site and carried out crisis intervention practices after the February 6 Earthquake. In this study designed with a qualitative research design, data were obtained through in-depth interviews. The data obtained were analyzed using the MAXQDA 2024 program and presented in accordance with the purpose of the research. As a result of the research, it was determined that the personnel went to the field voluntarily and the acute period was experienced in an unplanned and uncoordinated manner. In addition, advantageous and disadvantageous situations in the field are presented from various perspectives, and the experiences of vulnerable groups are also included. While the study also included comments on legislation and social policies from the perspective of the staff, it was mentioned that theory could not be put into practice in the field. Although it is known that earthquakes are inevitable for our country, this study has made an in-depth examination of the last and biggest disaster phenomenon in our country, presented an up-to-date analysis to the literature and developed the framework of evidence-based practices. It is thought that this study will shed light on studies on disasters and earthquakes with a current view.